Ekologiczne budki lęgowe i karmniki dla ptaków

12 lutego 2015

Dzięki inicjatywie Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka od dwóch lat krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania przyczynia się do zwiększania populacji małych i średnich ptaków w mieście. W szczególności chodzi o jerzyki, których liczba w Krakowie jest coraz mniejsza. Miejsca lęgowe jerzyków to różne zakamarki miejskich budynków, wgłębienia murów, miejsca pod dachówkami. Przy okazji remontów czy termomodernizacji jerzyki tracą swoje „domy”.

By temu zaradzić pracownicy MPO wybierają z odpadów wielkogabarytowych kawałki dobrego drewna (z ram łóżek, palet, mebli) i w zakładowej stolarni produkują ekologiczne budki i karmniki. W zeszłym roku powstało 100 ekologicznych budek lęgowych dla jerzyków. Wszystkie zostały rozdane lub przekazane mieszkańcom, a 40 z nich krakowski deweloper, Eugeniusz Batko, zainstalował na budowanych przez jego firmę budynkach.

W tym roku MPO ma do rozdania 300 budek lęgowych dla jerzyków. Nowością są karmniki (100 sztuk) odpowiednie również dla innych ptaków oraz mniejsze budki lęgowe dla sikorek (25 sztuk).

Część z domków dla ptaków została dzisiaj przekazana Stowarzyszeniu Zarządców i Administratorów  Nieruchomości (SZAN), które od prezesa MPO Henryka Kultysa przyjął prezes SZAN Jarosław Gołuszka. Po domki i karmniki do MPO mogą zgłaszać się wszyscy chętni, zapraszamy.