Końcówka programu odbioru odpadów zielonych 2015. Worki można wystawiać tylko do 11 grudnia.

25 listopada 2015

Uruchomiony w kwietniu 2015 r. pilotażowy program odbioru odpadów zielonych cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Krakowa. Świadczą o tym liczby. Mieszkańcy mogli bezpłatnie oddawać skoszoną trawę, ścięte części roślin, drobne gałązki i liście. Mieszkańcom domów jednorodzinnych MPO Kraków zapewniało również worki, a administratorzy osiedli mogli umawiać podstawienie kontenerów w dogodnym terminie.

Od 27 kwietnia do grudnia zebraliśmy prawie 19 tys. ton odpadów zielonych. To tak dużo, że gdyby zapakować całą zebraną trawę i liście do ustawionych jeden za drugim TIR-ów, to kolejka sięgałaby z krakowskiego Rynku do Zakopanego.

Program kończy się 11 grudnia i po tym terminie worki nie będą mogły być już odbierane od mieszkańców. Ostatniego dnia odbierane będą worki w dzielnicach VII, XIV i XVIII. Mimo zakończenia programu cały czas będzie można dowieźć je samodzielnie do kompostowni w Centrum Ekologicznym Barycz przy ul. Krzemienieckiej 40.  

Oprócz udogodnienia dla mieszkańców korzyść z programu jest jeszcze taka, że pomaga on poprawić jakość powietrza w Krakowie – odbierane bez dodatkowej opłaty liście i trawa nie są spalane w piecach i ogródkach i nie przyczyniają się do wzrostu stężeń pyłów PM10 i PM2,5. To kolejna, po intensywnym zmywaniu ulic cegiełka, którą dokłada MPO Kraków do walki ze smogiem.

Obecny program jest naturalną kontynuacją i rozszerzeniem ubiegłorocznej akcji „Jesienny Liść”, z której skorzystało wielu Krakowian. Wtedy przez 69 dni MPO zebrało łącznie prawie 4,5 tys. ton liści.

Mieszkańcy w razie wątpliwości mogą do nas zadzwonić (801 084 084) lub napisać (odpadyzielone@mpo.krakow.pl)