Od kwietnia segregujemy według nowych zasad

1 marca 2019

1 kwietnia w Krakowie zmieniają się zasady segregacji – odpady będziemy segregować na pięć różnych frakcji. Zmiany wynikają z obowiązku dostosowania gminnych przepisów do prawa krajowego i unijnego. Są podyktowane także potrzebą ujednolicenia zasad segregacji na terenie całego kraju.

Do tej pory to gminy ustalały zasady segregacji odpadów na swoim terenie, dlatego kolory pojemników i wytyczne dotyczące segregacji mogły się różnić w zależności od miejsca. Teraz, dzięki ujednoliceniu przepisów dla całego kraju, niezależnie od tego, gdzie będziemy przebywać, spotkamy takie same kolory pojemników i będziemy segregować według tych samych zasad.

W związku ze zmianą przepisów mieszkańcy zarówno domów jednorodzinnych jak i wielorodzinnych nie muszą składać żadnych dodatkowych deklaracji, ani wypełniać jakikolwiek formularzy. W domach wielorodzinnych o pojemniki zadbają administratorzy i zarządcy, a do domów jednorodzinnych przed 1 kwietnia dostarczymy odpowiednie kolory worków.

Jak segregować?

Nowe przepisy wprowadzają segregację odpadów na pięć różnych frakcji, którym przyporządkowano odpowiednie kolory pojemników, lub w domach jednorodzinnych – worków.

Na tworzywa sztuczne i metal są przeznaczone żółte pojemniki. Powinny tu trafiać opakowania wykonane z plastiku – po artykułach spożywczych, ale też kosmetykach (szamponach, płynach do kąpieli, płynach do prania, tubki po paście do zębów). Ważne, aby przed wyrzuceniem opróżnić je z zawartości. Do żółtego pojemnika wyrzucamy także opakowania ze styropianu, wielomateriałowe kartony po sokach i mleku – tzw. tetra packi oraz opakowania z aluminium i żelaza np. puszki po napojach, konserwach, drobny złom
żelazny.

Do niebieskich pojemników wyrzucamy papier – m.in. tekturę, kartony i pudełka, zeszyty, gazety, książki i papier do pakowania, papier biurowy. Ważne jest, aby papier trafiający do niebieskiego pojemnika był suchy i niezatłuszczony – tylko taki nadaje się do recyklingu.

Zielony pojemnik jest przeznaczony na szkło. Wyrzucamy do niego opakowania szklane – butelki i słoiki. Nie należy tu wrzucać szkła stołowego i ceramiki (np. kubków, filiżanek, szklanek), luster, szkła zbrojonego lub hartowanego.

Do brązowego pojemnika wyrzucamy odpady bio czyli resztki jedzenia, obierki z owoców i warzyw, ogryzki, skorupki z jajek oraz fusy z kawy i herbaty. Do tego pojemnika nie powinny trafiać resztki mięsa i kości. W domach jednorodzinnych mieszkańcy mogą segregować odpady bio również do pojemnika, ale jeśli tak wybiorą, to powinni taki pojemnik zakupić lub wydzierżawić. Jeśli tego nie zrobią, to otrzymają brązowe worki.

Natomiast na odpady zmieszane jest przeznaczony czarny pojemnik. Tu wyrzucamy wszystko, co nie nadaje się do recyklingu – zużyte chusteczki jednorazowe, ręczniki papierowe, pieluchy, zatłuszczony papier, rozbite szklanki i talerze, porcelanowe kubki. W domach jednorodzinnych do czerwca 2022 r. będzie można korzystać z dotychczas stosowanego pojemnika, ale powinna się na nim pojawić naklejka z informacją o tym, że jest przeznaczony na odpady zmieszane. Wzory naklejek do wydruku i inne materiały informacyjne można pobrać TUTAJ

Odpady będą odbierane zgodnie z harmonogramem, który jest dostępny na tej stronie internetowej MPO Kraków

 

Dlaczego warto segregować?

Niemal wszystkie przedmioty, których używamy na co dzień, są wykonane z materiałów, które można ponownie wykorzystać, czyli z tworzyw sztucznych, szkła, papieru czy metalu. Odpowiednio posegregowane przestają być odpadami, a stają się wartościowym surowcem i mogą posłużyć do produkcji nowych artykułów – butelek, odzieży, ławek w parku czy gazet.

Wykorzystując je ponownie oszczędzamy energię i środowisko naturalne.

 

Programy dodatkowe nadal dostępne dla mieszkańców

Tak jak do tej pory będą funkcjonować programy odbioru odpadów zielonych, niebezpiecznych, wielkogabarytowych i elektroodpadów. Mieszkańcy Krakowa mogą z nich korzystać bez dodatkowych opłat.

„Elektrobrygada na telefon” odbierze zepsute lub niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne – lodówki, pralki, kuchenki, odkurzacze, żelazka, tostery, czajniki, suszarki, sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny (komputery, laptopy, drukarki, telefony), sprzęt audiowizualny (telewizory, radia, sprzęt hi-fi), sprzęt oświetleniowy, narzędzia elektryczne i elektroniczne (kosiarki, maszyny do szycia, wiertarki itp.), zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy z elementami elektronicznymi, a także baterie. Aby zamówić Elektrobrygadę wystarczy zadzwonić pod numer 801 084 084 i umówić termin odbioru.

„Krakowskie EKO – PUDEŁKA” to prosty sposób na trudne odpady. Do pudełek ustawionych przy czterech największych centrach handlowych w Krakowie: Galerii Krakowskiej, Serenadzie, Galerii Bronowice i M1 wyrzucimy żarówki, baterie, drobną elektronikę i płyty CD, a w specjalnych samochodach są zbierane także zużyte leki, strzykawki i ampułkostrzykawki.

W ramach programu „100 % korzyści” można zamówić odbiór tekstyliów – starych ubrań, butów, torebek, firan, ręczników i pościeli, także tych które już nie nadają się do użytku. Odbiór można zamówić pod numerem: 801 084 084.