Wydarzenia

2. WIELKA LEKCJA EKOLOGII

9 października 2019

Jak zrobić las w żarówce i biżuterię z makulatury? Z czego składają się panele fotowoltaiczne? Jak wygląda wnętrze zamiatarek i polewaczek jeżdżących po krakowskich ulicach i dlaczego woda z kranu jest taka dobra? Tego wszystkiego mogli dowiedzieć się się uczestnicy 2. Wielkiej Lekcji Ekologii, która odbyła się 7 października (poniedziałek) w TAURON Arenie Kraków. W wydarzeniu wzięło udział 3000 osób.

Na płycie Areny Głównej powstało ponad 20 stoisk przygotowanych przez miejskie spółki i jednostki, wydziały Urzędu Miasta Krakowa, Policję, Straż Miejską, uczelnie oraz stowarzyszenia i fundacje ekologiczne. W programie były też warsztaty w salach konferencyjnych, wycieczki do Ekospalarni Kraków i Lamusowni oraz panel naukowo-edukacyjny organizowany przez Politechnikę Krakowską. Wydarzenie było skierowane do osób w każdym wieku: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Wstęp na nie był wolny.

Głównym celem Wielkiej Lekcji Ekologii było kompleksowe zaprezentowanie proekologicznych działań realizowanych na rzecz mieszkańców Krakowa przez Gminę Miejską Kraków, miejskie spółki komunalne i jednostki miejskie. W szczególności tych związanych z poprawą jakości powietrza, gospodarką niskoemisyjną i nowatorskim systemem gospodarki odpadami.

Eko Dom i park maszyn

Uczestnicy wydarzenia mogli wejść do Eko Domu TAURON Areny Kraków i dowiedzieć się jak oszczędzać wodę i prąd w domu, jak wyeliminować ze swojego życia plastikowe opakowania i siatki na zakupy oraz w jaki sposób dać rzeczom drugie życie? Jak na Eko Dom przystało, nie mogło w nim zabraknąć także roślin antysmogowych. Tuż po oficjalnym otwarciu Wielkiej Lekcji Ekologii uczestnikom wydarzenia rozdano tysiąc roślin antysmogowych.

Na płycie Areny Głównej stanął ekologiczny park maszyn, czyli pojazdy i urządzenia wykorzystywane przez miejskie spółki w codziennej pracy: zamiatarki, polewaczki, śmieciarki, koparka, beczkowóz, a także autobusy z taboru krakowskiego MPK, ekologiczne samochody wykorzystywane przez Straż Miejską i Policję oraz stacja ładowania samochodów elektrycznych.

W ramach Lekcji można było zwiedzić Ekospalarnię Kraków przy ul. Giedroycia, Lamusownię przy ul. Nowohuckiej (dojazd z areny autobusami elektrycznymi zapewniało MPK), TAURON Arenę Kraków oraz odwiedzić Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Parku Lotników Polskich.

Warsztaty i wykłady

W programie były warsztaty i gry uczące tego jak segregować śmieci, czym jest smog, jak zrobić las w żarówce i biżuterię z makulatury, tego co robić, aby nie zanieczyszczać wody oraz jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych? można zobaczyć kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne. W arenie stanęło też mobilne laboratorium, w którym można było dowiedzieć się czym jest niska emisja i jakie są sposoby jej ograniczenia?

Goście wzięli też udział w panelu naukowo-edukacyjnym prowadzonym przez specjalistów z Politechniki Krakowskiej, którego tematem przewodnim była: Gospodarka niskoemisyjna w mieście i budynku. Nad programem merytorycznym panelu czuwała dr hab. inż. Agnieszka Generowicz, prof. Politechniki Krakowskiej. Przy specjalnym stoisku mogli również oddać głosy w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa.

DNI OTWARTE MPO 2019

26 września 2019

Ponad 600 osób zwiedziło główną bazę spółki podczas Dni Otwartych MPO, które odbyły się w miniony piątek i sobotę (20 i 21 września). W piątek oprowadzaliśmy grupy szkolne, a w sobotę wstęp był dla wszystkich. Oczywiście największą popularnością i zainteresowaniem cieszyły się pojazdy specjalistyczne: zamiatarki i polewaczki, przy których można było robić zdjęcia. Również tradycyjne podczas Dni Otwartych zajęcia z Panem Korkiem były arcyciekawe, zwłaszcza eksperymenty z ciekłym azotem. Oprowadzanie po bazie MPO odbywało się w grupach. Trasa wiodła m.in przez ‎Dyspozytornię Główną, park maszynowy i magazyn soli, Lamusownię i kończyła się warsztatami edukacyjnymi i zabawą dla najmłodszych.

Wszystkim naszym Gościom dziękujemy za przybycie.

DZIEŃ OTWARTY MAGISTRATU 2019

9 czerwca 2019
W tym roku Dzień Otwarty Magistratu był obchodzony zarówno w siedzibie Władz Miasta przy Placu Wszystkich Świętych, jak również w plenerze – na terenie Dzielnicy Nowa Huty, gdzie uczestnicy zabawy mogli skorzystać z bardzo bogatej oferty przygotowanej przez spółki i jednostki miejskie oraz nowohuckie instytucje kultury. Nie zabrakło również udziału Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, które przygotowało rodzinne warsztaty ekologiczne dotyczące obowiązujących w Krakowie zasad segregacji odpadów. Na uczestników czekały nagrody i pamiątkowe gadżety.

ŚWIATOWY DZIEŃ OCHRONY ŚRODOWISKA

7 czerwca 2019
Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska, 7 czerwca w Parku im. dra Henryka Jordana odbył się piknik zorganizowany przez Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa. Wzięła w nim również udział nasza Spółka. Przy stoisku Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie odbywały się konkursu i zabawy na temat zasad segregacji odpadów, a wszyscy zainteresowani mogli uzyskać informacje na temat funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Gminie Miejskiej Kraków.

KRAKOWSKIE PRZEDSZKOLAKI TO EKO-DZIECIAKI

04-06 czerwca 2019
W dniach 4-6 czerwca odbyła się kolejna seria edukacyjnych spotkań pod hasłem „Krakowskie Przedszkolaki to Eko-dzieciaki”, w których wzięło udział ponad 800 przedszkolaków i ponad 80 nauczycieli z krakowskich przedszkoli. Uczestnicy spotkań dowiedzieli się jak dbać o środowisko naturalne, zdobyli też wiedzę na temat zasad segregacji odpadów obowiązujących w Krakowie od 1 kwietnia 2019 roku. Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymało „Eko-poradnik Przedszkolaka”. Dziękujemy za wspólną zabawę!

PIERWSZY W TYM ROKU PIKNIK KRAKOWSKI

1 czerwca 2019
W Parku Bednarskiego odbył się pierwszy z tegorocznych Pikników Krakowskich. Nie zabrakło na nim również stoiska edukacyjno-informacyjnego Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie, przy którym jak zwykle działo się dużo ciekawych rzeczy.

WIEMY, JAK SEGREGUJEMY – interaktywne warsztaty edukacyjne

28-30 maja 2019

W maju 2019 roku uczniowie klas I-III krakowskich szkół podstawowych wzięli udział w interaktywnych warsztatach edukacyjnych „Wiemy, jak segregujemy” zorganizowanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie we współpracy z Teatrem Kultureska. Spotkania oparte na motywach przedstawienia  „Kolory Miasta”, przypomniały uczniom, jak ważny jest szacunek wobec przyrody i konieczność dbania o nią. Uczniowie mogli utrwalić i poszerzyć wiedzę na temat zasad segregacji odpadów oraz właściwego postepowania z odpadami. Warsztaty zwracały uwagę na negatywne skutki palenia śmieci w domowych paleniskach, pokazując jak istotna jest ochrona powietrza i walka z niską emisją. W warsztatach wzięło udział ponad 1000 uczniów krakowskich szkół podstawowych oraz ponad 100 nauczycieli. Każda klasa uczestnicząca w warsztatach otrzymała książeczki edukacyjne z zadaniami dotyczącymi zasad selektywnej zbiórki odpadów w Krakowie „EKO ZADANIA Z MPO”. Dziękujemy za udział wszystkim uczniom i nauczycielom i zapraszamy do udziału w kolejnych projektach edukacyjnych MPO w Krakowie!

 

DNI ZIEMI 2019

26-27 kwietnia 2019

Mieszkańcy Krakowa po raz kolejny odwiedzili Krakowską Wystawę Ekologiczną zorganizowaną w Alei Róż w dniach 26-27 kwietnia z okazji obchodów Dni Ziemi. Stoisko Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ można było przy nim uzyskać informacje na temat wprowadzonych od 1 kwietnia zmienionych zasad segregacji odpadów, a także wziąć udział w warsztatach edukacyjnych i konkursach. Ponadto obok stoiska zostało ustawione Eko-Pudełko – specjalny pojemnik, do którego można było wrzucać drobne elektroodpady. W ramach imprezy odbywała się również zbiórka surowców wtórnych, za które można było otrzymać sadzonki oraz woreczki z kompostem uzyskanym z przetworzonych odpadów zielonych zebranych od mieszkańców Krakowa.

 

FINAŁ KONKURSU “EKO-KREATORZY 2019″

14-15 marca 2019

W dniach 14 i 15 marca w Sali teatralnej przy ul. Łokietka odbyła się gala finałowa konkursu „EKO-KREATORZY 2019”. W konkursie wzięło udział ponad 30 krakowskich przedszkoli. Nadesłano ponad 70 prac konkursowych- kostiumów Wesołych Ekozwierzątek wykonanych z surowców wtórnych. W ocenie prac jury brało pod uwagę: wrażenie artystyczne, użycie materiałów recyklingowych, kreatywność pomysłowość oraz samodzielność i staranność wykonania. Zostało wyłonionych 16 laureatów, którzy otrzymali nagrody i wyróżnienia w czasie uroczystej gali połączonej z prezentacją nagrodzonych kostiumów i spektaklem teatralnym o tematyce ekologicznej. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

 

 

FINAŁ KRAKOWSKIEJ GRY O CZYSTĄ ZIEMIĘ

16 listopada 2018

16 listopada w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie odbyła się uroczysta gala podsumowująca “Krakowską Grę o Czystą Ziemię”. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie zorganizowało grę miejską dla uczniów krakowskich szkół już po raz czwarty. Zapraszamy na relacje z wydarzenia:

WIELKA LEKCJA EKOLOGII 2018

10 października 2018

Co sprawia, że w Krakowie można pić wodę prosto z kranu? Jak mądrze segregować odpady i co dzieje się ze śmieciami, których pozbywamy się z naszych domów? Jak wyglądają nowoczesne, ekologiczne autobusy oraz inne pojazdy wykorzystywane przez miejskie spółki komunalne? Co to są farmy wertykalne, jak hodować mikrozioła i jakie rośliny pochłaniają smog? Tego wszystkiego można było dowiedzieć się w poniedziałek 8 października podczas Wielkiej Lekcji Ekologii w TAURON Arenie Kraków. Wydarzenie otworzył prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Głównym celem wydarzenia było kompleksowe zaprezentowanie proekologicznych działań realizowanych na rzecz mieszkańców Krakowa przez Gminę Miejską Kraków i miejskie spółki komunalne. Organizatorom w szczególności zależało na pokazaniu tych działań dzieciom i młodzieży stąd pomysł na przygotowanie „lekcji” i zgromadzenie w jednym miejscu wielu podmiotów, którym bliskie są tematy związane z ekologią.

Podczas Wielkiej Lekcji Ekologii zaprezentowane zostały najnowsze rozwiązania oraz działania wpływające na ochronę środowiska i poprawę jakości życia w mieście, przede wszystkim te związane z poprawą jakości powietrza i nowatorskim system gospodarki odpadami.

Można było zobaczyć m.in. ekologiczny park maszyn, czyli pojazdy i urządzenia wykorzystywane przez miejskie spółki w codziennej pracy (m.in. zamiatarki, polewaczki, śmieciarki, koparkę, beczkowóz), a także elektryczny i zabytkowy autobus z taboru krakowskiego MPK oraz ekologiczne samochody wykorzystywane przez Straż Miejską i Policję. W programie znalazły się warsztaty i gry dotyczące segregacji śmieci, tego co robić, aby nie zanieczyszczać wody oraz dlaczego warto zastąpić węgiel ciepłem sieciowym? W arenie stanęło mobilne laboratorium, w którym będzie można dowiedzieć się czym jest niska emisja i jakie są sposoby jej ograniczenia?

Goście mogli wziąć udział w prelekcjach i dyskusjach prowadzonych przez specjalistów m.in. z Politechniki Krakowskiej, Urzędu Miasta Krakowa, Ogrodu Botanicznego UJ i Zarządu Zieleni Miejskiej, dotyczących tego jak dbać o zieleń oraz jakie działania są prowadzone w Krakowie w kierunku poprawy jakości powietrza. Dowiedzieć się też na czym polega idea farm wertykalnych, jak hodować mikrozioła i jakie rośliny pochłaniają smog.

W programie wydarzenia było również zwiedzanie TAURON Arenę Kraków, Ekospalarni Kraków przy ul. Giedroycia oraz Lamusowni przy ul. Nowohuckiej – dojazd z areny zapewniło MPK.

Organizatorami Wielkiej Lekcji Ekologii byli: Gmina Miejska Kraków oraz miejskie spółki komunale – Agencja Rozwoju Miasta S.A. zarządzająca TAURON Areną Kraków, Krakowski Holding Komunalny S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o., Wydział Kształtowani Środowiska Urzędu Miasta Krakowa i Wydział do Spraw Jakości Powietrza Urzędu Miasta Krakowa.

Partnerami wydarzenia byli: Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, TAURON Polska Energia S.A., Zarząd Zieleni Miejskiej, Straż Miejska Miasta Krakowa, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Inspekcja Transportu Drogowego, Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, Urbanika Farms, Extend Vision – nowoczesne technologie wirtualnej rzeczywistości, Mydlarnia u Franciszka, firma Nomak.

Patroni medialni: portal www.krakow.pl, dwutygodnik miejski Kraków.pl, telewizja.krakow.pl, MiastoDzieci.pl.

DNI OTWARTE MPO KRAKÓW 2018

21-22 września 2018 r.

Ponad 600 osób zwiedziło główną bazę spółki podczas Dni Otwartych MPO, które odbyły się w miniony piątek i sobotę (21 i 22 września). W piątek dominowały zorganizowane grupy szkolne, w sobotę rodziny z dziećmi.

Wiele dziecięcych marzeń zostało spełnionych, zwłaszcza w sobotę, gdy najwięcej było najmłodszych zwiedzających. Każdy chciał mieć zdjęcie w śmieciarce czy zamiatarce. Każdy mógł stanąć przy aucie, usiąść za kierownicą, porozmawiać z kierowcą. Największe emocje wzbudziła możliwość przejechania się elektrycznymi zamiatarkami oraz użycia wysokociśnieniowej myjki. Żadne pytanie nie pozostało bez odpowiedzi, a wszyscy zwiedzający zyskali wiedzę, zrozumieli „jak to wszystko działa” i od podszewki przyjrzeli się jednemu z najważniejszych systemów miejskich, dzięki któremu tak sprawnie funkcjonuje nowoczesna metropolia.

Oprowadzanie po bazie MPO odbywało się w grupach. Trasa wiodła m.in przez ‎Dyspozytornię Główną, Zespołownię, Zakład Demontażu ‎Odpadów Wielkogabarytowych, park maszynowy i magazyn soli, Lamusownię i kończyła się warsztatami edukacyjnymi dla najmłodszych.

Wszystkim naszym Gościom dziękujemy za przybycie.

ŚWIĘTO RODZINY KRAKOWSKIEJ

27 maja 2018 r.

Tłumy Krakowian odwiedziły w niedzielę 27 maja Park im. dr. Henryka Jordana, gdzie odbywał się piknik zorganizowany z okazji Święta Rodziny Krakowskiej. Na dzieci i dorosłych czekało mnóstwo rozmaitych atrakcji. Stoisko przygotowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników imprezy, którzy mogli wziąć udział w warsztatach edukacyjnych i konkursach dotyczących zasad postępowania z odpadami, a także uzyskać wszelkie informacje na temat Zintegrowanego Systemu Gospodarki Odpadami Komunalnymi funkcjonującego na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Dodatkową atrakcją – nie tylko dla najmłodszych – była możliwość zajęcia miejsca w kabinie nowoczesnego specjalistycznego pojazdu służącego do oczyszczania miasta.

„O ZIELEŃ DBASZ CZYSTE  POWIETRZE MASZ” – Rodzinny Piknik Ekologiczny

19 maja 2018 r.

W sobotę 19 maja w Parku im. dr. Henryka Jordana odbył się Rodzinny Piknik Ekologiczny zorganizowany przez Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa pod hasłem „O ZIELEŃ DBASZ CZYSTE POWIETRZE MASZ”. Na stoisku Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania uczestnicy imprezy mieli okazję wzięcia udziału w ciekawych warsztatach edukacyjnych na temat obowiązujących w Krakowie zasad segregacji odpadów. Zainteresowani mogli uzyskać wszelkie niezbędne informacje na temat funkcjonującego na terenie Gminy Miejskiej Kraków systemu gospodarki odpadami. Na wszystkich czekały atrakcyjne nagrody i pamiątkowe gadżety.

DNI ZIEMI 2018

20-21 kwietnia 2018 r.

W dniach 20-21 kwietnia obchodziliśmy w Krakowie Dni Ziemi połączone z Krakowską Wystawą Ekologiczną zorganizowaną przez Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa, w tym roku w nowej lokalizacji – w Starym Bieżanowie przy ul. Weigla. W ramach imprezy odbywała się zbiórka surowców wtórnych, za które można było otrzymać sadzonki oraz woreczki z kompostem uzyskanym z przetworzonych odpadów zielonych.

Mieszkańcy Krakowa oddali łącznie ponad 9 ton surowców wtórnych. Odwiedzali także z zainteresowaniem stoisko przygotowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, przy którym można było uzyskać wszelkie informacje na temat systemu gospodarowania odpadami, a także wziąć udział – indywidualnie lub w ramach Gry Miejskiej – w warsztatach edukacyjnych na temat segregacji odpadów.

„EKO-KREATORZY MODY” – FINAŁ KONKURSU

15 grudnia 2017 r.

W dniach 14 i 15 grudnia 2017 roku odbyła się uroczysta gala podsumowująca konkurs plastyczny dla przedszkoli „Eko-kreatorzy mody”. Na konkurs nadesłano łącznie 108 zgłoszeń kostiumów wykonanych z surowców wtórnych przez dzieci. Oceniając prace jury brało pod uwagę walory estetyczne, dobór materiałów, kreatywność i pomysłowość, samodzielność i staranność wykonania. Przyznano łącznie 19 nagród i wyróżnień, które zostały rozdane podczas finału połączonego z prezentacją zwycięskich kostiumów, a także przedstawieniem teatralnym o tematyce ekologicznej.

ZWYCIĘSTWO W GRZE O CZYSTĄ ZIEMIĘ!

16 listopada 2017 r.

Dzisiaj w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbyła się uroczysta Gala zamykająca Krakowską Grę o Czystą Ziemię, zorganizowaną przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie. Wzięło w niej udział blisko 200 finalistów z ponad 1500 uczestników konkursu – uczniów krakowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych. Gra miała formę tradycyjnych podchodów, polegających na odnajdywaniu plansz z zadaniami do opracowania, dotyczącymi zasad postępowania z odpadami. Aby znaleźć plansze, trzeba było rozwiązać zagadki historyczne i geograficzne związane z ich położeniem. Z kolei zadania umieszczone na planszach polegały między innymi na przeprowadzeniu wywiadów z mieszkańcami Krakowa, napisaniu wiersza lub piosenki zachęcającej do selektywnej zbiórki odpadów oraz udzieleniu odpowiedzi na wiele podchwytliwych pytań merytorycznych.

Do konkursu zgłosiło się aż 81 zespołów szkolnych, z czego 65 nadesłało karty odpowiedzi. Jury przyznało nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych:

Kategoria: 10-13 lat

I MIEJSCE (równorzędnie):
– Szkoła Podstawowa nr 157, zespół nr 1 pod opieką Pani Małgorzaty Bartczak,
– Szkoła Podstawowa nr 1, zespół nr 2 pod opieką Pani Marty Kowalkowskiej.

II MIEJSCE:
– Szkoła Podstawowa Zespołu Szkół Nr 5, zespół nr 1 pod opieką Pań: Magdaleny Więcek i Elżbiety Malickiej.

III MIEJSCE:
– Szkoła Podstawowa nr 43, zespół nr 1 pod opieką Pani Zofii Kani.

Wyróżnienie:
– Szkoła Podstawowa nr 25, zespół nr 3 pod opieką Pani Ingi Bator.

 

Kategoria: 13-15 lat

I MIEJSCE:
– Szkoła Podstawowa nr 72, zespół nr 2 pod opieką Pana Michała Książka.

II MIEJSCE:
– Szkoła Podstawowa nr 25, zespół nr 1 pod opieką Pani Ingi Bator.

III MIEJSCE (równorzędnie):
– Szkoła Podstawowa nr 106 z oddziałami gimnazjalnymi (Gimnazjum nr 17), zespół nr 2 pod opieką Pani Doroty Gajkowskiej,
– Szkoła Podstawowa nr 144, zespół nr 3 pod opieką Pani Magdaleny Szopy.

Wyróżnienie:
– Szkoła Podstawowa nr 61, zespół nr 1 pod opieką Pani Nataszy Tchórz.

Gala podsumowująca Krakowską Grę o Czystą Ziemię była wydarzeniem wyjątkowo uroczystym. Wzięło w niej udział wielu znakomitych gości. Współgospodarzem wydarzenia był Prezydent Miasta Krakowa Profesor Jacek Majchrowski, w imieniu którego nagrody dla zwycięzców wręczała Pani Marzena Paszkot, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny. W Gali wzięli też udział przedstawiciele Wydziału Kształtowania Środowiska, Wydziału Gospodarki Komunalnej oraz Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa, a nawet przedstawiciel Małopolskiego Kuratorium Oświaty. Oczywiście nie zabrakło głównych organizatorów. Gratulacje dzieciom złożył Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie – Pan Henryk Kultys, obecny był także Pan Marek Kabaciński – Wiceprezes Spółki oraz Pani Krystyna Flak – Dyrektor ds. Gospodarki Odpadami.

Dodatkową atrakcją były pokazy eksperymentów naukowych z wykorzystaniem odpadów, prowadzone przez szalonego naukowca Pana Korka, w roli którego wystąpił Michał Szydłowski. Uczestnicy Gali mogli wziąć czynny udział w tych eksperymentach – budując poduszkowce, mikrofony a nawet odrzutowe modele rakiet.

KRAKOWSKA GRA O CZYSTĄ ZIEMIĘ

20 września 2017 r.

Rozpoczęła się gra miejska pod nazwą „Krakowska gra o czystą ziemię”, realizowana w ramach akcji „Sprzątanie Świata 2017”. Gra jest adresowana do uczniów krakowskich szkół podstawowych i gimnazjów. Zabawa ma charakter podchodów. Dzieci, wraz z nauczycielem, kierując się jedynie wskazówkami, muszą odszukać plansze umieszczone w sześciu ważnych dla Krakowa miejscach. Na planszach dzieci odnajdą zadania konkursowe do wykonania. Treść zadań dotyczy selektywnej zbiórki odpadów, odzysku surowców wtórnych i recyklingu.

Gra potrwa do 13 października – to ostatni dzień, w którym można jeszcze zgłosić zespół i przejść trasę. Po przejściu trasy konkursowej dzieci przygotują kartę odpowiedzi, którą należy przesłać do organizatora. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Zostaną one wręczone podczas uroczystej gali podsumowującej grę. Partnerem akcji jest firma Tetra Pak Sp. z o.o.

Więcej informacji na stronie: www.graoczystaziemie.pl.

 

PIKNIK ŚWIĘTOJAŃSKI Z ROBIN HOODEM

22 czerwca 2017 r.

Po raz kolejny Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie wsparło zorganizowanie Pikniku Świętojańskiego na terenie Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kluzeka 6. Tegoroczny piknik nawiązywał do legendy o Robin Hoodzie. Nie zabrakło występów artystycznych, wspólnych zabaw i konkursów. Był nawet basen oraz ”Jarmark Robin Hooda”. Wszyscy uczestnicy imprezy bawili się znakomicie.

FINAŁ AKADEMII MŁODEGO KRAKOWIANINA

20 czerwca 2017 r.

W Parku Jordana odbył się finał Akademii Młodego Krakowianina – projektu realizowanego przez Miasto Kraków oraz jednostki i spółki miejskie. W trwającej od września 2016 do maja 2017 roku pilotażowej edycji programu wzięło udział 20 krakowskich szkół podstawowych, których uczniowie mieli okazję poznać funkcjonowanie instytucji i spółek nadzorowanych przez samorząd krakowski, a także zdobyć lub poszerzyć wiedzę na temat miejskiej infrastruktury.

W ramach Akademii Młodego Krakowianina w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania organizowane były warsztaty edukacyjne, podczas których uczniowie krakowskich szkół poznawali zasady segregowania odpadów obowiązujące na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Zajęcia miały charakter interaktywnej zabawy i połączone były z wycieczką po Lamusowni – Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Finał zorganizowany w Parku Jordana miał charakter wspólnej zabawy edukacyjnej, która odbywała się przy stoiskach obsługiwanych przez poszczególne instytucje i spółki miejskie. Imprezę zakończyło wykonanie wspólnego zdjęcia z drona oraz rozdanie dzieciom certyfikatów ukończenia Akademii Młodego Krakowianina, które wręczał Andrzej Kulig – Zastępca Prezydenta ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta.

 

„ZIELONO MI” – DZIEŃ OTWARTY MAGISTRATU

4 czerwca 2017 r.

W pierwszy czerwcowy weekend mieszkańcy Krakowa oraz turyści mogli odwiedzić siedzibę władz miasta przy Placu Wszystkich Świętych w ramach Dnia Otwartego Magistratu, organizowanego w tym roku pod hasłem: „Zielono mi”.

Na imprezie nie zabrakło również Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, które przygotowało dla odwiedzających szereg atrakcji, w tym między innymi rodzinne warsztaty ekologiczne dotyczące obowiązujących w Krakowie zasad segregacji odpadów, a także warsztaty plastyczne „Drugie życie śmieci”. Na uczestników czekały ciekawe nagrody i pamiątkowe gadżety a zainteresowani mogli uzyskać wszelkie informacje na temat funkcjonowania Systemu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Krakowie.

RODZINNY PIKNIK EKOLOGICZNY W PARKU JORDANA

20 maja 2017 r.

Podobnie jak w ubiegłym roku, Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa zorganizował w Parku im. dr. Henryka Jordana rodzinny piknik ekologiczny, połączony z grą miejską. Stoisko przygotowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania cieszyło się – jak zawsze – bardzo dużym zainteresowaniem uczestników imprezy, którzy mogli wziąć udział w warsztatach edukacyjnych dotyczących zasad postępowania z odpadami, a także uzyskać wszelkie informacje na temat Zintegrowanego Systemu Gospodarki Odpadami Komunalnymi funkcjonującego na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Na wszystkich czekały atrakcyjne nagrody i pamiątkowe gadżety oraz możliwość zajęcia miejsca w kabinie nowoczesnego specjalistycznego pojazdu oczyszczającego miasto.

DNI ZIEMI 2017

21-22 kwietnia 2017 r.

Kolejny już raz Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zaprezentowało swoją działalność mieszkańcom Krakowa, którzy odwiedzili Krakowską Wystawę Ekologiczną zorganizowaną w Alei Róż w dniach 21-22 kwietnia z okazji obchodów Dni Ziemi. W ramach imprezy odbywała się zbiórka surowców wtórnych, za które można było otrzymać sadzonki oraz  woreczki z kompostem uzyskanym z przetworzonych odpadów zielonych zebranych od mieszkańców Krakowa.

Mimo niezbyt sprzyjającej aury, krakowianie z zainteresowaniem odwiedzali stoisko przygotowane przez MPO, przy którym można było uzyskać wszelkie informacje na temat systemu gospodarowania odpadami, a także wziąć udział – indywidualnie lub w ramach Gry Miejskiej – w warsztatach edukacyjnych na temat segregacji odpadów. Była też możliwość zajęcia miejsca za kierownicą nowoczesnego pojazdu służącego do utrzymania czystości w mieście, organizowane były także przejażdżki do Lamusowni. Najodważniejsi mogli nawet wyjść na scenę i spróbować swoich sił w konkursie dotyczącym zasad właściwego postępowania z odpadami.

 

WARSZTATY EDUKACYJNE W SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO-WYCHOWAWCZYM NR 4

1 marca 2017 r.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 4 przy ul. Wietora w Krakowie odbyły się warsztaty edukacyjne przygotowane i prowadzone przez pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie. Uczestnicy zajęć poznali obowiązujące w Krakowie zasady selektywnej zbiórki odpadów i spróbowali własnych sił w segregowaniu specjalnie przygotowanych zestawów śmieci.

NOWY ROK Z KALENDARZEM EDUKACYJNYM MPO

2 stycznia 2017 r.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie przygotowało „Kalendarz Edukacyjny MPO” na rok 2017. Zaprezentowano w nim prace plastyczne krakowskich przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych, które zostały nadesłane w ramach realizowanego w 2016 roku przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie programu edukacyjnego pod nazwą „CZYTAM, RYSUJĘ I SEGREGUJĘ”. Wszystkie przygotowane przez dzieci prace dotyczą ochrony środowiska naturalnego ze szczególnym uwzględnieniem zasad selektywnej zbiórki odpadów. Ponadto w kalendarzu znalazły się praktyczne porady dotyczące właściwego postępowania z różnego typu odpadami. Kalendarze zostały nieodpłatnie przekazane do wszystkich placówek oświatowych, których uczniowie nadesłali do MPO prace konkursowe.

 

„CZYTAM, RYSUJĘ I SEGREGUJĘ” – UROCZYSTE ROZDANIE NAGRÓD

8 listopada 2016 r.

W Galerii Kraków Plaza, w sali kinowej Cinema City 8 listopada odbyła się uroczysta gala podsumowująca program edukacyjny Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania „CZYTAM, RYSUJĘ I SEGREGUJĘ” połączona  z rozdaniem nagród w konkursie na najciekawsza pracę. Nagrodzono 21 prac wykonanych przez dzieci z klas zerowych i pierwszych. Jury przyznało także 4 dodatkowe nagrody dla nauczycieli za szczególne zaangażowanie w przygotowanie uczniów do udziału w konkursie.

Nagrody ufundowane przez MPO wręczali: Wiceprezes Zarządu MPO dr inż. Marek Kabaciński oraz Dyrektor ds. Gospodarki Odpadami Krystyna Flak. Na zakończenie gali dzieci obejrzały film „Trolle”.

Wielki Konkurs Ekologiczny dla Przedszkoli

17 października 2016 r.

grafika-1

Rusza siódma edycja Wielkiego Konkursiu Ekologicznego dla przedszkoli organizowanego przez popularny serwis internetowy dla dzieci Buliba.pl pod honorowym patronatem Ministra Środowiska RP. Konkurs rozpoczyna się 17 października. Nie czekajcie! Do wygrania 406 cennych nagród dla przedszkoli oraz dla głosujących na prace konkursowe!

grafika-2

Do udziału w Konkursie zapraszamy przedszkola, punkty oraz oddziały przedszkolne z całej Polski. Nagrody zostaną przyznane przez jury oraz, w oddzielnej kategorii, przez głosujących internautów. Szansę na wygraną mają nie tylko przedszkola, ale również wszyscy ci, którzy zechcą oddać głos na najlepszą ich zdaniem pracę konkursową.

Hasłem tegorocznej edycji Konkursu jest ”Baw się zdrowo!”. Czekamy na prace, które będą zachętą do prowadzenia aktywnego i zdrowego stylu życia w zgodzie z przyrodą. Prace powinny promować ruch i sport, zdrową dietę i aktywny wypoczynek. Jak zwykle zachęcamy do wykorzystania nie tylko materiałów plastycznych, ale również odpadów czy po prostu zbędnych rzeczy.

grafika-3

Jak zawsze zależy nam na obdarowaniu jak największej liczby przedszkoli i głosujących, dlatego nagrodzonych zostanie aż 279 przedszkoli i 127 internautów. Główni zwycięzcy otrzymają wyposażenie sal i placów zabaw, a łączna wartość nagród wyniesie 63 tysiące złotych. Wśród nagród znajdą się, między innymi, domki ogrodowe, mini kuchnie oraz mini sklepy, plecaki, zabawki kreatywne, zestawy kolejek, gry planszowe oraz bogate zestawy książek i filmów.

Zasady wzięcia udziału w Konkursie są bardzo proste:

  1. Przygotujcie pracę konkursową w przedszkolu.
  2. Zróbcie jej zdjęcie i opiszcie krótko, co przedstawia.
  3. Zamieśćcie zdjęcie pracy na stronie konkursowej: www.buliba.pl/konkursy/wielki-konkurs-ekologiczny-2016
  4. Zachęćcie do głosowania przyjaciół Waszego przedszkola i… wygrywajcie nagrody!

Szczegółowy harmonogram konkursu:

17.10.2016r. – rozpoczęcie Konkursu oraz początek przyjmowania prac konkursowych

18.11.2016r. – zakończenie przyjmowania prac konkursowych

24.11.2016r. – opublikowanie zgłoszonych prac na stronach konkursowych Buliba.pl oraz rozpoczęcie głosowania internautów na zgłoszone prace

28.11.2016r. – zakończenie głosowania internautów na zgłoszone prace

1.12.2016r. – rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników

Zasady Konkursu, regulamin oraz pełną listę nagród znaleźć można na stronie www.buliba.pl w zakładce „Wielki Konkurs Ekologiczny dla Przedszkoli”.

Gorąco zachęcamy do udziału!

grafika-4

 

Tłumy zwiedzających podczas Dni Otwartych MPO 2016

Ponad 500 osób zwiedziło główną bazę spółki podczas Dni Otwartych MPO, które odbyły się w miniony piątek i sobotę (23 i 24 września). W piątek dominowały zorganizowane grupy szkolne, w sobotę rodziny z dziećmi.

Wiele dziecięcych marzeń zostało spełnionych, zwłaszcza w sobotę, gdy najwięcej było najmłodszych zwiedzających. Każdy chciał mieć zdjęcie w śmieciarce czy zamiatarce. Każdy mógł stanąć przy aucie, usiąść za kierownicą, porozmawiać z kierowcą, posłuchać co się którą wajchą przestawia.
Szczególnym zainteresowaniem cieszył się Zakład Demontażu Odpadów Wielkogabarytowych, gdzie trafiają wszystkie stare szafy, wersalki, kanapy, meble. Wielkie wrażenie robiła ilość odpadów, zwłaszcza gdy zwiedzający dowiadywali się, że oto widzą meble oddawane przez mieszkańców Krakowa jedynie z ostatnich 2-3 tygodni. Po wizycie nikt nie będzie się już dziwił, że zbiórka „gabarytów” jest raz w miesiącu, a nie częściej. Żadne pytanie nie pozostało bez odpowiedzi, a wszyscy zwiedzający zyskali wiedzę, zrozumieli “jak to wszystko działa” i od podszewki przyjrzeli się jednemu z najważniejszych systemów miejskich, dzięki któremu tak sprawnie funkcjonuje nowoczesna metropolia.

Oprowadzanie po bazie MPO odbywało się w grupach. Trasa wiodła m.in przez ‎Dyspozytornię Główną, Zespołownię, Zakład Demontażu ‎Odpadów Wielkogabarytowych, park maszynowy i magazyn soli, Lamusownię i kończyła się w namiocie edukacyjnym.

Dziękujemy wszystkim naszym Gościom za przybycie. Wszystkich pozostałych zapraszamy następnym razem. Do zobaczenia.

Wrześniowy weekend z MPO

3-4 września 2016 r.

W pierwszy weekend września Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania wzięło udział – jako partner – w organizowanym w Dzielnicy X Festynie Opatkowickim oraz w tradycyjnej imprezie rodzinnej „Dożynki Dzielnicy XIII”. W czasie obydwu imprez odbywały się konkursy dla najmłodszych mieszkańców Krakowa, dotyczące zasad segregacji odpadów. Ponadto, na stoiskach zorganizowanych przez MPO można było uzyskać wszelkie niezbędne informacje na temat systemu gospodarki odpadami, który funkcjonuje na terenie Gminy Miejskiej Kraków.

DZIECI ZE SWOSZOWIC Z WIZYTĄ W CENTRUM EKOLOGICZNYM „BARYCZ”

2 sierpnia 2016 r.

W dniu 2 sierpnia grupa dzieci z Osiedlowego Domu Kultury Soboniowice, działającego na terenie Dzielnicy X Swoszowice, odwiedziła Centrum Ekologiczne „Barycz” przy ul. Krzemienieckiej 40. Dzieci wzięły udział w przygotowanych specjalnie dla nich warsztatach edukacyjnych dotyczących zasad selektywnej zbiórki odpadów. Okazało się, że prawidłowe segregowanie odpadów wcale nie jest trudne, a jednocześnie przynosi wszystkim bardzo istotne korzyści. Dzieci miały też okazję zobaczyć na własne oczy jak funkcjonuje sortownia odpadów oraz Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, do którego mieszkańcy Krakowa mogą – bez dodatkowych opłat – przywozić nietypowe odpady. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały zestawy ulotek informacyjnych.

 

 

„W GÓRĘ RĘCE WSZYSTKIE DZIECI, KTÓRE SEGREGUJĄ ŚMIECI!”

1 lipca 2016 r.

Przez cały czerwiec dzieci z krakowskich przedszkoli brały udział w programie edukacyjnym „Krakowskie przedszkolaki to EKO-dzieciaki” realizowanym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Program jest współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w ramach programu priorytetowego „Edukacja ekologiczna”.

W przedszkolach zakwalifikowanych do udziału w programie przeprowadzane były interaktywne warsztaty ekologiczne o tematyce związanej z segregowaniem odpadów. Przedszkolaki były zapraszane do wspólnego wykonywania krótkich inscenizacji i piosenek oraz do udziału w konkursach. Dzieci z entuzjazmem śpiewały „Hymn MPO”, a także piosenkę „W górę ręce wszystkie dzieci, które segregują śmieci!”, która w prosty sposób opisuje obowiązujące w Krakowie zasady segregacji odpadów.

Po zakończeniu warsztatów dzieci otrzymywały “EKO-poradnik Przedszkolaka”, zawierający zadania dotyczące prawidłowego postępowania z odpadami – do wspólnego rozwiązywania w gronie rodziny. W “EKO-poradniku Przedszkolaka” znajdowała się również specjalna karta konkursowa. Dzieci oraz rodzice, którzy dostarczyli do przedszkola wypełnione karty konkursowe otrzymali specjalne certyfikaty oraz ekologiczne nagrody.

W warsztatach wzięło udział łącznie około 2000 dzieci z krakowskich przedszkoli.
logo EKO-dzieciaki (kolor)

wfosigw logotype - color

 

 

 

 

“Hymn MPO”:

„W górę ręce wszystkie dzieci, które segregują śmieci!”:

 

 

„CZYTAM, RYSUJĘ I SEGREGUJĘ” – PRAWIE 200 PRAC CZEKA NA WERDYKT JURY

23 czerwca 2016 r.

Upłynął termin przesyłania materiałów konkursowych w ramach programu edukacyjnego „CZYTAM , RYSUJĘ I SEGREGUJĘ”, skierowanego do uczniów klas zerowych i pierwszych szkół podstawowych oraz do placówek kształcących uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi zlokalizowanych na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Otrzymaliśmy prawie 200 prac opisujących dalsze przygody bohaterów ilustrowanej książeczki edukacyjnej p.t. „Jak rezolutny Ignaś z Krakowa nauczył Zuzię śmieci sortować”. Prace oceni teraz jury, a wyniki zostaną opublikowane na naszej stronie internetowej w listopadzie.

 

„DBAM O CZYSTE POWIETRZE” – rodzinny piknik ekologiczny

21 maja 2016 r.

W sobotę 21 maja w Parku im. dr. Henryka Jordana odbył się rodzinny piknik ekologiczny zorganizowany przez Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa pod hasłem „DBAM O CZYSTE POWIETRZE”. Jednym ze współorganizatorów imprezy było Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie. Na stanowisku obsługiwanym przez MPO uczestnicy rodzinnej gry miejskiej mieli okazję wzięcia udziału w ciekawych warsztatach edukacyjnych na temat obowiązujących w Krakowie zasad segregacji odpadów. Zainteresowani mogli uzyskać wszelkie niezbędne informacje na temat funkcjonującego na terenie Gminy Miejskiej Kraków systemu gospodarki odpadami. Na wszystkich czekały atrakcyjne nagrody i pamiątkowe gadżety, a dodatkową atrakcją była możliwość obejrzenia z bliska jednego z nowoczesnych pojazdów służących do utrzymywania czystości w mieście.

 

DNI ZIEMI 2016

21-26 kwietnia 2016 r.

W dniach 21-26 kwietnia Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania jak co roku włączyło się w obchodzone w Krakowie już po raz 18. Dni Ziemi.

Główne obchody Dni Ziemi odbywały się w dniach 22,23 kwietnia podczas Krakowskiej Wystawy Ekologicznej zorganizowanej przy Al. Róż, gdzie prowadzona była zbiórka surowców wtórnych, za które można było otrzymać sadzonki. Przy stoisku przygotowanym przez MPO można było uzyskać wszelkie informacje na temat systemu gospodarowania odpadami, a najmłodsi mogli wziąć udział – indywidualnie lub w ramach Gry Miejskiej „Gram w Zielone Miasto” – w warsztatach edukacyjnych na temat segregacji odpadów. Zarówno dzieci jak i dorośli mieli okazję sprawdzenia swojej wiedzy z tego zakresu, a na wszystkich czekały atrakcyjne nagrody i pamiątkowe gadżety. Ponadto można było usiąść za kierownicą nowoczesnych pojazdów służących do utrzymywania czystości w mieście, a także odbyć przejażdżkę do Lamusowni.

MPO było również partnerem akcji prowadzonej w krakowskiej sieci kin Cinema City, gdzie w dniach 21-22 kwietnia odbywały się przygotowane specjalnie z okazji Dni Ziemi warsztaty ekologiczne przeznaczone dla dzieci z krakowskich placówek oświatowych. Podczas tych spotkań poruszano między innymi tematykę właściwego segregowania odpadów, a po zakończeniu warsztatów dzieci mogły obejrzeć filmy z aktualnej oferty Cinema City. W spotkaniach wzięło udział łącznie ponad 600 dzieci.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania było jednym ze sponsorów Festynu Ekologicznego zorganizowanego z okazji Dni Ziemi przez Szkołę Podstawową nr 129 w Parku Zielony Jar na Wzgórzach Krzesławickich.

 

26 kwietnia, w ramach obchodów Dni Ziemi pracownicy MPO odwiedzili uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 im. Jana Brzechwy przy ul. Zakątek 2, gdzie przez cały dzień odbywały się warsztaty edukacyjne na temat zasad segregacji odpadów. W zajęciach wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 44, Gimnazjum nr 55, Szkoły Przysposabiającej do Pracy nr 10, a także dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 24.

„NAJEDZENI FEST!” też segregują odpady!

17 kwietnia 2016 r.

W niedzielę, 17 kwietnia 2016 r. w Krakowie odbyła się kolejna edycja festiwalu kulinarnego pod nazwą „Najedzeni Fest!”, na którym po raz pierwszy prowadzona była kampania informacyjno-edukacyjna Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, dotycząca obowiązujących w Krakowie zasad segregacji odpadów. Teren festiwalu został wyposażony w specjalnie oznakowane pojemniki, a odwiedzający – przy okazji smakowania wyszukanych potraw i napojów – mieli możliwość uzyskania odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące systemu gospodarowania odpadami w Krakowie. Jak zawsze nie zabrakło też najmłodszych mieszkańców Krakowa, którzy przy stoisku MPO mogli brać udział w różnych zabawach edukacyjnych oraz zdobywać atrakcyjne nagrody.

KOLEJNY PROGRAM EKOLOGICZNY MPO KRAKÓW DLA DZIECI

Od 1 lutego 2016 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Spółka z o. o. w Krakowie zaprasza uczniów i nauczycieli klas zerowych i pierwszych krakowskich szkół podstawowych oraz placówek kształcących uczniów ze specjalnymi wymaganiami edukacyjnymi, do udziału w programie edukacyjnym pod nazwą „Czytam, rysuje i segreguję”. Celem programu jest edukacja ekologiczna uczniów krakowskich szkół w zakresie ochrony środowiska naturalnego ze szczególnym uwzględnieniem zasad selektywnej zbiórki odpadów w gminie Kraków, a także rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci.

Klasy zgłoszone do programu otrzymają bezpłatnie książeczki edukacyjne pt. „Jak rezolutny Ignaś z Krakowa nauczył Zuzię śmieci sortować” wydane przez Wydawnictwo „Bombajka” na zlecenie MPO w Krakowie. Po zapoznaniu się z treścią otrzymanych książeczek, uczniowie będą mogli przygotować w formie tekstowo-graficznej materiały, stanowiące kontynuację przygód głównych bohaterów książeczki. Materiały te powinny dotyczyć różnych aspektów ochrony środowiska naturalnego w Krakowie, a szczególnie tematów dotyczących gospodarki odpadami, segregacji, recyklingu itp. Przygotowane materiały należy przesłać pocztą elektroniczną na adres edukacja@mpo.krakow.pl w nieprzekraczalnym terminie do 22 czerwca 2016 r. Nadesłane prace zostaną ocenione przez jury. Na autorów najciekawszych prac czekają atrakcyjne nagrody!

O udziale w programie decyduje kolejność zgłoszeń, przy czym pierwszeństwo mają szkoły i placówki biorące udział w innych programach edukacyjnych organizowanych przez MPO. Więcej informacji na stronie www.mpo.krakow.pl/edukacja/programy-edukacyjne lub telefonicznie: 12 646 22 92

DOBIEGŁA KOŃCA AKCJA „CHRONIĘ LASY. SEGREGUJĘ”, JEDNA Z NAJBARDZIEJ KOMPLEKSOWYCH AKCJI EKOLOGICZNYCH W POLSCE.

9 listopada 2015

Na jej wyjątkowość składało się kilka czynników. Przede wszystkim – rzadko spotyka się działania organizowane zespołowo przez wszystkich uczestników procesu segregacji i recyklingu – Urząd Miasta (Patronat nad akcją objął Prezydent Krakowa, Pan Jacek Majchrowski a w działania czynnie włączył się Wydział Kształtowania Środowiska), Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, producenta opakowań (firmę Tetra Pak), a także – pośrednio recyklerów, którzy wspierali organizatorów np. pokazując efekty procesu recyklingu. Dodatkowo, zaangażowanie mieszkańców Krakowa także pozytywnie zaskoczyło Organizatorów.

Ostatnie i chyba najważniejsze – widać efekty! Już w trakcie działań edukacyjnych zauważono wzrost ilości wysegregowanych kartoników (do 330 ton na koniec września), a Miasto planuje utrzymanie wysokiego poziomu w kolejnych latach. Do końca roku 2015 roku i w kolejnych latach szacuje się, że do recyklingu zostanie przekazanych około 500 ton opakowań po płynnej żywności, co odpowiada prawie 6,5ha ocalonego przed wycinką lasu. Przyjmuje się bowiem, że do wyprodukowania 1 tony papieru potrzeba celulozy z ok. 17 ściętych drzew, a z kartoników można odzyskać aż do 75% tego surowca! Taki produkt można wykorzystać np. do produkcji tektury falistej czy chusteczek higienicznych. Jeśli dodamy do tego wyniku prawie 486 ton makulatury, którą w czasie bliźniaczej akcji organizowanej przez Urząd Miasta zebrała młodzież z lokalnych szkół to można powiedzieć, że Kraków ocalił w tym roku naprawdę wielki las!

Widok 17 ściętych drzew i drwala, który kończył dzieło – tak rozpoczęła się akcja jeszcze we wrześniu. Zadziałało to na mieszkańców Krakowa elektryzująco. Taki był cel organizatorów, którzy poprzez swoje działania chcieli zwrócić uwagę na wartość surowców wtórnych, np. celulozy najwyższej jakości, która znajduje się w kartonach po płynnej żywności. Akcja była kompleksowa i aby zaangażować również dzieci i młodzież zorganizowano Grę miejską dla uczniów krakowskich szkół, która zakończyła się uroczystą galą w dniu 4 listopada w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. W uroczystości wzięli udział znakomici goście – Pani Elżbieta Koterba, Wiceprezydent Miasta Krakowa, Pan Marek Kabaciński, Wiceprezes MPO Kraków, Pani Ewa Olszowska – Dej, Dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UM Krakowa, przedstawiciele firmy Tetra Pak oraz uczniowie i nauczyciele krakowskich szkół. W konkursie przyznano po trzy punktowane miejsca – w kategoriach „szkoły podstawowe” i „gimnazja”. Zwyciężyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 140 im. Stanisława Wyspiańskiego – pod opieką Pani Magdaleny Brzęk oraz uczniowie z Gimnazjum nr 2 im. Adama Mickiewicza  pod opieką Pani Anny Manczyk. W trakcie imprezy rozdano także wyróżnienia za zbiórkę makulatury. Rekordzistą była Szkoła Podstawowa nr 7 w Krakowie z wynikiem 119,51 kg/ucznia.

Galę, poza rozdaniem nagród uświetnił pokaz filmu edukacyjnego na temat recyklingu oraz koncert zespołu Recycling Band – finalisty „Mam talent”, grupy która gra na instrumentach wykonanych w całości z odpadów.

W ramach Akcji „Chronię lasy. Segreguję” poza konkursem dla szkół, przez prawie dwa miesiące krakowianie mogli wziąć udział w licznych atrakcjach – np. dniu animacji na Bulwarze Czerwieńskim, wystawie plenerowej. W środkach masowego transporty emitowano kampanię informacyjną na temat postępowania z odpadami. Odbyły się także warsztaty recyklingowe, podczas których każdy mógł wytworzyć swój własny papier czerpany z kartoników, na ulicach Krakowa układano gigantyczne ekopuzzle, a najmłodsze dzieci malowały domki z recyklingowej tektury. Przygotowano też i wyemitowano dwa kilkudziesięciominutowe programy telewizyjne na temat postępowania z odpadami.

Mamy nadzieję, że dzięki takim akcjom ilość poddanych recyklingowi kartoników oraz innych odpadów opakowaniowych będzie nadal systematycznie wzrastać, tym bardziej że Polska musi sprostać nałożonym na nią przez Unię Europejską obowiązków i rosnących limitów odzysku.

Wielki Konkurs Ekologiczny dla Przedszkolaków

22 października 2015 r.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania jako partner projektu (już po raz trzeci) pragnie serdecznie zaprosić małych Krakowian w imieniu jednego z największych w Polsce serwisów edukacyjnych dla dzieci – Buliba.pl, do udziału w VI edycji Wielkiego Konkursu Ekologicznego dla Przedszkoli. Konkurs odbędzie się w dniach 19 października – 2 grudnia 2015 r. pod honorowym patronatem Ministra Środowiska RP. Głównym Partnerem Konkursu oraz fundatorem głównych nagród jest firma International Paper Polska Sp. z o.o.

baner

 

 

 

Ruszyła Gra Miejska „Chronię lasy. Segreguję”

28 września 2015 r.

28 września w ramach akcji edukacyjnej „Chronię lasy. Segreguję” – wystartowała GRA MIEJSKA, czyli konkurs w formie podchodów dla uczniów klas IV-VI ze szkół podstawowych i wszystkich klas gimnazjalnych.

To wyjątkowo atrakcyjna dla dzieci i młodzieży przygoda edukacyjna, która pozwala na bliższe zapoznanie się z tematyką recyklingu materiałów opakowaniowych, a także na rywalizację, integrację, poznanie własnego miasta. Polega na odnalezieniu 6 plansz na 2,5-kilometrowej trasie oraz udzieleniu odpowiedzi na zamieszczone na nich zagadki dotyczące segregowania odpadów. Początek trasy drużyny bez trudu odnajdą na ul. Poselskiej 3, przy wejściu do Muzeum Archeologicznego.

Gra potrwa do 19 października i do tego czasu można jeszcze zgłaszać udział drużyn w zabawie. Szkołę można zgłosić za pomocą formularza online lub wypełniając kartę odpowiedzi i przesyłając ją na wskazany adres w czasie trwania konkursu.

Na zwycięzców, w dwóch kategoriach wiekowych, czekają bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe – sprzęt RTV, nagrody książkowe, dyplomy oraz bilety do kina.

Więcej informacji i zgłoszenia na: www.chronielasy.pl

Podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej z wizytą w MPO

21, 28 września 2015 r.

W dniach 21 i 28 września siedzibę MPO przy ulicy Nowohuckiej 1 odwiedziły dwie grupy podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej. Nasi goście wzięli udział w przygotowanych specjalnie dla nich zajęciach edukacyjnych, dotyczących zasad segregowania odpadów w Krakowie, zwiedzili także Lamusownię – Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Uczestnicy zajęć wykazali bardzo duże zainteresowanie tematem. Z widocznym zaangażowaniem próbowali własnych sił w segregowaniu różnego rodzaju odpadów, zadawali też wiele pytań, dowodząc tym samym, że bardzo poważnie traktują wszystkie aspekty ochrony środowiska naturalnego.

Akcja edukacyjna “Chronię lasy. Segreguję”

17 września 2015 r.

„Chronię lasy. Segreguję!” to wyjątkowa akcja edukacyjna, na którą składa się cykl wydarzeń, promujących proekologiczne postawy wśród mieszkańców Krakowa. Jej głównym tematem jest segregacja opakowań, ze szczególnym uwzględnieniem opakowań po płynnej żywności. Efektem akcji ma być podniesienie poziomu selektywnej zbiórki i recyklingu kartoników. Dodatkowo, mieszkańcy dowiedzą się, co zrobić, aby praktycznie bez wysiłku znacząco zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko i chronić lasy.

Patronat nad akcją objął Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, a zorganizowały ją firmy Tetra Pak oraz MPO z Krakowa. W jej przygotowanie czynnie włączył się Wydział Kształtowania Środowiska UM Krakowa.

 

Spot edukacyjny:

SPOTKANIE W BONARCE

14 września 2015 r.

Jak można „wyhodować”  drzewa z papieru, liście ze starych gazet, ptaki-dziwaki z papierowych talerzyków oraz wiele innych recyklingowych tajemnic  mogli odkryć Krakowianie, którzy 13 września odwiedzili galerię handlową BONARKA. W taki innowacyjny sposób Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zachęcało mieszkańców Gminy Kraków do jeszcze większego wysiłku przy segregowaniu domowych odpadów i mądrego wykorzystywania rzeczy, którym można jeszcze nadać drugie życie czyli wykorzystać w niekonwencjonalny sposób. Podczas warsztatów  przy wejściu głównym  dzieci wraz z rodzicami i  animatorami tworzyli niepowtarzalne przedmioty, odbywali podróż w świat recyklingu i zdobywali nagrody w quizach i konkursach.  Testem na znajomość systemu gospodarowania odpadami w Krakowie była też sonda nagrywana . Jak jest w grodzie Kraka z segregacją odpadów? – zobacz tutaj.

Spotkaniu z MPO z Bonarce towarzyszyła wystawa „Dbam o czyste miasto”, którą można oglądać do końca września.

 

22. Festyn “Jesień Kurdwanów 2015″

6 września 2015 

Pokaz sztucznych ogni, koncerty, gry i zabawy w wesołym miasteczku, konkursy – tak właśnie wyglądał zakończony w niedzielę festyn Jesień Kurdwanów 2015 zorganizowany dla mieszkańców przez spółdzielnię Kurdwanów Nowy.
Oprawę artystyczną zapewnili: Krzysztof Krawczyk i zespół „Don Vasyl i Gwiazdy Cygańskiej Pieśni”, zespół „Alergen”, Orkiestra Dęta OSP z Woli Rzędzińskiej, młode wokalistki z Klubu Wola Duchacka Wschód i grupa dzieci oraz instruktorów ze szkoły tańca „Flash Duo”. Na estradzie odbędą się też ciekawe konkursy z nagrodami: „Polskie filmy, co o nich wiesz?” i „Szlachetne zdrowie”, w którym część pytań dotyczyła zasad prawidłowej segregacji odpadów.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania było partnerem tego wydarzenia, które patronatem honorowym objął również prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski. Dla MPO była to okazja do tego, by upowszechniać wiedzę na temat prawidłowego segregowania odpadów, odpowiadać na pytania i doradzać. W namiocie MPO można było w krótkim teście sprawdzić swoją znajomość zasad selektywnej zbiórki, wygrać drobne upominki, otrzymać materiały informacyjne i skonsultować się ze specjalistami. I tradycyjnie już stoisko MPO było jednym z najchętniej odwiedzanych. Do zobaczenia za rok!

Jednym ze sponsorów imprezy było MPO.

DOŻYNKI DZIELNICOWE W PRZYLASKU RUSIECKIM 2015

20 sierpnia 2015

Tradycją są obchodzone w całym kraju, wraz z końcem sierpnia każdego roku święta plonów. Podtrzymując ten zwyczaj, Rada i Zarząd Dzielnicy XVIII Nowa Huta, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Przylasku Rusieckim zapraszają na tegoroczne Dożynki Dzielnicowe, które odbędą się w niedzielę 23 sierpnia w Przylasku Rusieckim (ul. Rzepakowa 13).  W nowohuckich osiedlach wciąż wielu mieszkańców posiada swoje własne pola i zajmuje się rolnictwem, a organizowane święto plonów jest ukłonem w ich stronę za trud, który wkładają w swoją pracę.

O godz. 13.30 ze skrzyżowania ulic Rzepakowej i Karasiówka w uroczystym korowodzie przejdą zespoły z wieńcami dożynkowymi, zaproszeni goście, gospodarze oraz mieszkańcy. Tam podczas polowej Mszy świętej o godz. 14.00, sprawowanej przez Księdza Proboszcza Parafii pw. św. Grzegorza w Ruszczy Andrzeja Kotta, wszyscy zgromadzeni wspólnie dziękować będą za tegoroczne zbiory. Także i w tym roku podczas nabożeństwa poświęcone zostaną wieńce dożynkowe.

Po Mszy, około godz. 15.00 organizatorzy zaproszą uczestników do wysłuchania koncertu w wykonaniu Orkiestry Dętej TON z Goszczy. Po uroczystym otwarciu Dożynek, na scenie zaprezentują się zespoły biorące udział w tegorocznym Przeglądzie Wieńców Dożynkowych. Piękne, bogato zdobione, misternie wykonane wieńce mogą być wykonane w dwóch kategoriach: wieniec tradycyjny i wieniec współczesny. Nie zabraknie także innych atrakcji w postaci zabaw, konkursów, występów artystycznych oraz wesołego miasteczka dla najmłodszych. Święto plonów zakończy zabawa taneczna przy muzyce w wykonaniu zespołu Paradox, która potrwa do godz. 1.00.

Sponsorzy: Krakowski Holding Komunalny S.A. w Krakowie, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów
i Kanalizacji S.A. w Krakowie, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Krakowie, ArcelorMittal Poland Spółka Akcyjna, Zakłady Sanitarne w Krakowie Sp. z o.o., Zakład Przerobu Złomu „Złomex” w Krakowie

Partnerzy: Komisariat Policji VIII w Krakowie, Straż Miejska Miasta Krakowa – Oddział III Nowa Huta, Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie

Patronat medialny: Głos. Tygodnik Nowohucki, Tygodnik Nowa Huta, RADIO nowohuckie.pl

 

Turniej Piłki Nożnej w kategorii ŻAKI organizowany przez Stowarzyszenie Ludowy Klub Sportowy „BŁYSKAWICA”

28 czerwca 2015

PIKNIK ŚWIĘTOJAŃSKI w DPS przy ul. Kluzeka 6

25 czerwca 2015

W ogrodach Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kluzeka 6 odbył się kolejny już Piknik Świętojański. Tegorocznym motywem spotkania były morskie opowieści, czyli jak pokochać piratów. W spotkaniu uczestniczyli goście ze środowiska lokalnego, mieszkańcy małopolskich domów społecznych oraz przyjaciele. W programie znalazły się występy zespołów artystycznych, w tym dziecięcych i młodzieżowych, konkursy, ognisko i zabawa taneczna. Pomysłodawcy organizując to spotkanie chcieli w ten sposób zwrócić uwagę osób indywidualnych i instytucji na problemy ludzi starszych i niepełnosprawnych, na ich potrzeby i oczekiwania, chcieli podkreślić, że ograniczenia związane z podeszłym wiekiem nie muszą ograniczać aktywności i wartości. Takiej dobrej zabawy i pełnej integracji uczestników próżno szukać na wielu innych imprezach.

Jednym ze sponsorów imprezy było MPO.

MPO LAUREATEM KONKURSU „EKOLIDERZY WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO 2015”

15 czerwca 2015

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie zostało nagrodzone za zaangażowanie w edukację ekologiczną. MPO zdobyło tytuł laureata konkursu „#ekoLIDERZY WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO 2015”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zwyciężając w kategorii #ekoWYDARZENIE. Nagroda finansowa w wysokości 30 tys. zł zostanie w całości przeznaczona na dalsze działania edukacyjne dla uczniów krakowskich szkół.

 W czerwcu i lipcu 2015 roku MPO aktywnie włączyło się w przebieg wielu lokalnych imprez, podczas których promowane były zasady ekologicznego stylu życia.

XI Rodzinna Impreza Plenerowa – Spółdzielnia Mieszkaniowa „Na Kozłówce”

14 czerwca 2015

Święto Szkoły Podstawowej nr 25 im. Tadeusza Kościuszki

13 czerwca 2015

DNI NOWEJ HUTY

13 czerwca 2015

KRAKOWSKI FESTIWAL RECYKLINGU

29-30 maja 2015

29 i 30 maja odbył się XIII Krakowski Festiwal Recyklingu. Na krakowskich Błoniach były  odbywały się gry i zabawy dla najmłodszych, można było także wziąć udział w grze miejskiej i wspólnie zbierać surowce wtórne. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania od początku jest partnerem imprezy i wspólnie z innymi spółkami miejskimi podczas festiwalu prezentuje swoje działania proekologiczne. Jak co roku możliwa była również wymiana surowców wtórnych na sadzonki.

 KONFERENCJA KIGO W SIEDZIBIE MPO

8 maja 2015

W siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania odbyła się konferencja Krajowej Izby Gospodarki Odpadami, na którą przyjechali goście z całej Polski – przedstawiciele zakładów i spółek zajmujących się gospodarowaniem odpadami m. in. z Warszawy czy Opola, prawnicy, branżowi eksperci i specjaliści. „Prawne i praktyczne aspekty zamówień in-house w gospodarce odpadami w świetle uwarunkowań krajowych i europejskich” – tak brzmiał pełen tytuł konferencji, która dla gości była też okazją do zwiedzenia terenu bazy MPO i zapoznania się ze sposobem funkcjonowania krakowskiego zarządzającego systemem gospodarki odpadami.

DNI  ZIEMI 2015

kwiecień 2015

Tegoroczna edycja Dni Ziemi, odbywająca się pod hasłem „Z energią zmieńmy źródła”, poświęcona była promocji odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej. W krakowskie obchody zaangażowane zostały szkoły, placówki oświatowe, organizacje pozarządowe. W ciągu dwóch kwietniowych tygodni organizowane były różnorodne akcje m.in. zbiórka surowców wtórnych, sprzątanie terenów zielonych, sadzenie drzew i krzewów, wycieczki ekologiczne m.in. do oczyszczalni ścieków, do Centrum Ekologicznego Barycz, warsztaty ekologiczne, gry i zabawy, ekospacery, a także rajdy rowerowe.

Jak co roku w obchody aktywnie włączyło się Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania jako organizator i współorganizator poszczególnych imprez.

DNI ZIEMI – FESTYN EKOLOGICZNY

24 kwietnia 2015

24 kwietnia mieszkańcy Wzgórz Krzesławickich uczestniczyli w festynie ekologicznym zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 129 im. Kornela Makuszyńskiego. Uroczystość przygotowana w Zielonym Jarze rozpoczęła się od prezentacji aktualnych dylematów przyrodniczych związanych z niewłaściwą  działalnością człowieka, takich jak: rosnąca ilość zużytych baterii, elektrośmieci i odpadów komunalnych. Społeczność lokalna  mogła oddać zużyte baterie i elektroodpady do punktu zbiórki, zorganizowanego przez szkolny zespół Eko-Kornelowców oraz krakowskie MPO, z wykorzystaniem samochodu „ELEKTROBRYGADY”. Zebrano ponad pół tony odpadów, z czego 270 kg stanowiły baterie.

Uczniowie uczestniczyli także w konkursie malowania obrazu Ziemi. Najpiękniejsze prace zostały nagrodzone. Zwyciężyły klasy 2a i 4a. Wszyscy uczestnicy festynu bawili się znakomicie, a impreza zakończyła się owocowym poczęstunkiem. Najważniejszym sukcesem było jednak to, że całe osiedle zostało oczyszczone z elektrośmieci i zużytych baterii.

DNI ZIEMI – WYSTAWA EKOLOGICZNA

24-25 kwietnia 2015

Tradycyjnie, głównym akcentem krakowskich obchodów Dni Ziemi była wielka wystawa ekologiczna w Alei Róż, gdzie przez dwa dni – 24 i 25 kwietnia – miejskie spółki i organizacje pozarządowe prezentowały swoje ekologiczne projekty, zachęcały dzieci i rodziny do wspólnej zabawy. Pojawił się też elektryczny autobus, który na co dzień kursuje na pierwszej regularnej linii autobusowej w Polsce obsługiwanej pojazdami elektrycznymi. Takim właśnie pojazdem kilka grup najmłodszych uczestników udało się na zwiedzanie Lamusowni przy ul. Nowohuckiej 1.  Bardzo ważnym dla znacznej rzeszy krakowian był działający w Alei Róż punkt informacji, w którym dostawcy ekologicznego ogrzewania przybliżali problematykę zmiany systemu grzewczego.

Podczas krakowskiej Wystawy Ekologicznej prowadzona była zbiórka surowców wtórnych, wystarczyło przynieść 20 butelek PET lub 20 puszek aluminiowych albo 40 zużytych baterii, aby otrzymać sadzonki kwiatów balkonowych i krzewów, a przede wszystkim mieć też ogromną satysfakcję. Rezultatem tej wielkiej zbiórki w 2014 r. było: 5 210 kg butelek PET, 950 kg puszek aluminiowych oraz 2 640 kg baterii. W zamian za te zużyte materiały krakowianie otrzymali w sumie 17 100 sadzonek. Według wstępnych wyliczeń ten wynik w tym roku udało się poprawić.

10 zagadek Sherlocka – serial edukacyjny MPO na antenie TVP Kraków

16 kwietnia 2015

16 kwietnia 2015 roku TVP Kraków rozpoczęła emisję programu edukacyjnego, zrealizowanego na zlecenie MPO, pod tytułem „10 zagadek Sherlocka”. Jest to cykl krótkich, 8-minutowych filmików, które mają w prosty i przyjemny sposób przybliżyć zasady segregacji odpadów oraz pokazać czemu jest ona aż tak ważna. Telewidzowie mogą dowiedzieć się także jak wygląda drugie życie naszych odpadów tzn. co się z nimi dzieje dalej, kiedy już postanowimy się ich pozbyć – dokąd trafiają i w jaki sposób są przetwarzane. Filmy były emitowane w dniach od 16 kwietnia do 24 czerwca. Każdy był powtarzany aż czterokrotnie o różnych porach dnia. Zapraszamy do oglądania.

Sherlock - banner