Aktualności

 • EKO-KREATORZY 2020 – KONKURS PLASTYCZNY DLA PRZEDSZKOLI

  7 stycznia 2020

  Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie zaprasza krakowskie przedszkola do udziału w konkursie plastycznym „EKO-KREATORZY 2020”. Zadaniem dzieci będzie przygotowanie w przedszkolach kostiumów wykonanych z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Do konstruowania kostiumów można wykorzystać papier, tworzywa sztuczne i metal (np. opakowania, kartony, kartki, gazety, butelki plastikowe, zakrętki, rurki, talerzyki plastikowe, puszki itp.). Inspiracją do tworzenia kostiumów powinny być postacie z bajek.

  W celu zgłoszenia kostiumu do konkursu należy w terminie do 21 lutego 2020 r. przesłać tradycyjną pocztą kolorowe zdjęcie przedstawiające dziecko w przygotowanym kostiumie wraz z kartą zgłoszenia – na adres podany w regulaminie konkursu. Najciekawsze kostiumy zostaną nagrodzone i będą prezentowane przez dzieci podczas uroczystej gali finałowej.

  Szczegółowe informacje na stronie konkursu [KLIKNIJ]

  logo_EKO-KREATORZY-2020 (1)

 • PROGRAM ODBIORU ODPADÓW ZIELONYCH I ODBIÓR CHOINEK ŚWIĄTECZNYCH 2020 – HARMONOGRAM

  Informujemy, że w roku 2020 w ramach programu odbioru odpadów zielonych w Krakowie odbędzie się zbiórka naturalnych choinek, która potrwa od 7 stycznia do 14 lutego.

  Od 2 marca do 7 grudnia 2020 roku w Krakowie będzie kontynuowany program odbioru odpadów zielonych (trawa, liście, rozdrobnione gałęzie, ścięte zielone części roślin) w workach. Udział w programie nie wiąże się z żadną dodatkową opłatą.

  Pierwszy termin odbioru odpadów zielonych gromadzonych w workach może ulec przesynięciu, w zależności od warunków pogodowych. Program rozpocznie się niezwłocznie po ustąpieniu zimowych warunków pogodowych, wraz z rozpoczęciem okresu wegetacyjnego roślin.

  Odbiór choinek odbywa się niezależnie od warunków pogodowych.

  czytaj dalej

 • GODZINY OTWARCIA LAMUSOWNI I CENTRUM EKOLOGICZNEGO BARYCZ PODCZAS ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA I SYLWESTRA

  20 grudnia 2019

  W dniach 24 grudnia 2019 r. i 31 grudnia 2019 r. Lamusownia oraz Centrum Ekologiczne Barycz (wraz z Punktem Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) będą czynne w innych godzinach niż w powszedni dzień.

  Lamusownia (ul. Nowohucka 1)

  • 24 grudnia —> godz. 7.00 – 14.00
  • 31 grudnia —> godz. 7.00 – 14.00

  Centrum Ekologiczne Barycz (ul. Krzemieniecka 40)

  • 24 grudnia —> godz. 6.30 – 14.00
  • 31 grudnia —> godz. 6.30 – 14.00

  W pozostałe dni czyli 23, 27, 28, 30 grudnia 2019 roku oraz 2, 3 i 4 stycznia 2020 roku Lamusownia i Centrum Ekologiczne Barycz będą czynne jak przez cały rok.

 • Poznaj zasady segregacji odpadów podczas #EKOwCENTRUM!

  6 grudnia 2019

  Poznaj zasady segregacji odpadów podczas #EKOwCENTRUM!

  W dniach 10-11 grudnia 2019 w Kinie Kijów przy al. Krasińskiego 34 odbędzie się wydarzenie pod nazwą #EKOwCENTRUM, podczas którego przeprowadzona zostanie miedzy innymi ekologiczna lekcja dla dzieci poświęcona zasadom segregacji odpadów w Gminie Miejskiej Kraków.

  Szczegóły na plakacie. Zapraszamy!

  czytaj dalej

 • Możliwe utrudnienia w weekend 23-24 listopada w dostępie do stacji paliw i Lamusowni

  22 listopada 2019

  W najbliższy weekend (23-24 listopada), na terenie bazy MPO Kraków przy ul. Nowohuckiej 1 będą trwały prace modernizacyjne i remontowe, co może oznaczać utrudnienia w dostępności usług dla mieszkańców – dotyczy to zwłaszcza stacji paliw oraz Lamusowni w godzinach porannych w sobotę. Przez pewien czas mogą występować również problemy z łącznością telefoniczną.

  Prace te są niezbędne, aby zapewnić mieszkańcom Krakowa najwyższą jakość usług.

 • 2. Wielka Lekcja Ekologii

  9 października 2019

  Jak zrobić las w żarówce i biżuterię z makulatury? Z czego składają się panele fotowoltaiczne? Jak wygląda wnętrze zamiatarek i polewaczek jeżdżących po krakowskich ulicach i dlaczego woda z kranu jest taka dobra? Tego wszystkiego mogli dowiedzieć się się uczestnicy 2. Wielkiej Lekcji Ekologii, która odbyła się 7 października (poniedziałek) w TAURON Arenie Kraków. W wydarzeniu wzięło udział 3000 osób.

  Na płycie Areny Głównej powstało ponad 20 stoisk przygotowanych przez miejskie spółki i jednostki, wydziały Urzędu Miasta Krakowa, Policję, Straż Miejską, uczelnie oraz stowarzyszenia i fundacje ekologiczne. W programie były też warsztaty w salach konferencyjnych, wycieczki do Ekospalarni Kraków i Lamusowni oraz panel naukowo-edukacyjny organizowany przez Politechnikę Krakowską. Wydarzenie było skierowane do osób w każdym wieku: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Wstęp na nie był wolny.

  Głównym celem Wielkiej Lekcji Ekologii było kompleksowe zaprezentowanie proekologicznych działań realizowanych na rzecz mieszkańców Krakowa przez Gminę Miejską Kraków, miejskie spółki komunalne i jednostki miejskie. W szczególności tych związanych z poprawą jakości powietrza, gospodarką niskoemisyjną i nowatorskim systemem gospodarki odpadami.

  czytaj dalej

 • Odbiór odpadów wielkogabarytowych

  3 października 2019

  Ze względu na systematycznie wzrastającą ilość odpadów wielkogabarytowych gromadzonych przez mieszkańców Krakowa, z dniem 7 października 2019 roku (poniedziałek) odbiór odpadów wielkogabarytowych z zabudowy jednorodzinnej odbywać się będzie na podstawie indywidualnych  zgłoszeń (mailowo lub telefonicznie) w terminach uzgodnionych i potwierdzonych z pracownikami Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Spółka z o.o. w Krakowie. 

  Zgłoszenia należy dokonywać na adres e-mail: uslugi@mpo.krakow.pl lub telefonicznie pod numerami: 12 64 62 393, 12 64 62 395.

  czytaj dalej

 • II miejsce drużyny MPO Kraków w turnieju piłkarskim

  Drużyna piłkarska MPO Kraków zajęła drugie miejsce w VI piłkarskim Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa. W swojej grupie drużyna MPO Kraków rywalizowała z drużynami Straży Miejskiej, Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Grupy ZUE oraz kierowcami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. MPO wyszło z grupy na pierwszym miejscu.

  czytaj dalej

 • Dni Otwarte MPO 2019

  26 września 2019

  Ponad 600 osób zwiedziło główną bazę spółki podczas Dni Otwartych MPO, które odbyły się w miniony piątek i sobotę (20 i 21 września). W piątek oprowadzaliśmy grupy szkolne, a w sobotę wstęp był dla wszystkich. Oczywiście największą popularnością i zainteresowaniem cieszyły się pojazdy specjalistyczne: zamiatarki i polewaczki, przy których można było robić zdjęcia. Również tradycyjne podczas Dni Otwartych zajęcia z Panem Korkiem były arcyciekawe, zwłaszcza eksperymenty z ciekłym azotem. Oprowadzanie po bazie MPO odbywało się w grupach. Trasa wiodła m.in przez ‎Dyspozytornię Główną, park maszynowy i magazyn soli, Lamusownię i kończyła się warsztatami edukacyjnymi i zabawą dla najmłodszych.

  Wszystkim naszym Gościom dziękujemy za przybycie.

  czytaj dalej

 • Sprzątanie Świata 2019 – gra miejska i Edukacyjne Dni Otwarte MPO

  19 września 2019

  W ramach tegorocznej edycji „Sprzątania Świata” MPO Kraków zaprasza uczniów krakowskich szkół do udziału w Grze Miejskiej pod nazwą: „Krakowska gra o czystą Ziemię”. Gra będzie realizowana w okresie od września do października 2019 r. Placówki oświatowe zainteresowane wzięciem udziału w Grze Miejskiej mogą się zgłaszać drogą elektroniczną na stronie internetowej www.graoczystaziemie.pl.

  czytaj dalej

 • DZIEŃ OTWARTY MAGISTRATU 2019

  6 czerwca 2019

  9 czerwca odbędzie się tegoroczna edycja Dnia Otwartego Magistratu. W tym roku krakowianie świętują w dwóch lokalizacjach – zarówno w magistracie przy Placu Wszystkich Świętych, jak też w Nowej Hucie. Chcesz lepiej poznać swoje miasto? – weź udział w Dniu Otwartym Magistratu.

  czytaj dalej

 • Wizyta gości z najważniejszej organizacji w branży odpadowej

  5 czerwca 2019

  Przedstawiciele Municipal Waste Europe (MWE), organizacji z siedzibą w Brukseli zrzeszającej izby gospodarcze z krajów członkowskich Unii Europejskiej, wybrali Kraków na miejsce obrad walnego zgromadzenia oraz posiedzenia komitetu politycznego. Przy okazji chcieli zobaczyć w jaki sposób zorganizowany jest krakowski Zintegrowany System Gospodarki Odpadami, obejrzeć wszystkie instalacje przetwarzające odpady – Centrum Ekologiczne Barycz, Zakład Demontażu Odpadów Wielkogabarytowych i Elektronicznych, Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów oraz bazę MPO Kraków.

  czytaj dalej

 • DNI ZIEMI 2019

  23 kwietnia 2019

  Serdecznie zapraszamy na organizowane przez Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa obchody Dni Ziemi połączone z Krakowską Wystawą Ekologiczną, która w tym roku zostanie zorganizowana w Alei Róż w dniach 26-27 kwietnia.

  czytaj dalej

 • LAMUSOWNIA I CENTRUM EKOLOGICZNE BARYCZ NIECZYNNE W WIELKĄ SOBOTĘ

  17 kwietnia 2019

  W dniu 20.04.2019 roku (Wielka Sobota) nieczynne będą obiekty:

  – Centrum Ekologiczne Barycz przy ul. Krzemienieckiej 40 (w tym również PSZOK Barycz)

  – Lamusownia przy ul. Nowohuckiej 1d

 • Pozimowe sprzątanie miasta trwa od 14 lutego

  8 marca 2019

  Już od 14 lutego trwa pozimowe oczyszczanie ulic Krakowa. Jak informuje Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, warunki pogodowe pozwoliły na rozpoczęcie sprzątania o blisko trzy tygodnie wcześniej niż w latach ubiegłych. Każdego dnia ulice miasta sprząta średnio 350 osób i 130 jednostek sprzętowych.

  czytaj dalej

 • Od kwietnia segregujemy według nowych zasad

  1 marca 2019

  1 kwietnia w Krakowie zmieniają się zasady segregacji – odpady będziemy segregować na pięć różnych frakcji. Zmiany wynikają z obowiązku dostosowania gminnych przepisów do prawa krajowego i unijnego. Są podyktowane także potrzebą ujednolicenia zasad segregacji na terenie całego kraju.

  Do tej pory to gminy ustalały zasady segregacji odpadów na swoim terenie, dlatego kolory pojemników i wytyczne dotyczące segregacji mogły się różnić w zależności od miejsca. Teraz, dzięki ujednoliceniu przepisów dla całego kraju, niezależnie od tego, gdzie będziemy przebywać, spotkamy takie same kolory pojemników i będziemy segregować według tych samych zasad.

  W związku ze zmianą przepisów mieszkańcy zarówno domów jednorodzinnych jak i wielorodzinnych nie muszą składać żadnych dodatkowych deklaracji, ani wypełniać jakikolwiek formularzy. W domach wielorodzinnych o pojemniki zadbają administratorzy i zarządcy, a do domów jednorodzinnych przed 1 kwietnia dostarczymy odpowiednie kolory worków.

  czytaj dalej

 • KONKURS ”EKO-KREATORZY 2019” JUŻ ROZSTRZYGNIĘTY!

  28 lutego 2019

  Znamy finalistów konkursu plastycznego dla przedszkoli „EKO-KREATORZY 2019”. Nadesłano wiele interesujących prac i niełatwo było wybrać te najlepsze. Oceniając przygotowane na konkurs kostiumy jury brało pod uwagę walory estetyczne, dobór materiałów, kreatywność i pomysłowość, a także samodzielność i staranność wykonania.

  czytaj dalej

 • Zmiana zasad selektywnej zbiórki odpadów w Krakowie

  15 stycznia 2019

  Od dnia 1 kwietnia 2019 roku na terenie Gminy Miejskiej Kraków zmienią się zasady segregacji odpadów komunalnych. Zmiany te wynikają bezpośrednio z obowiązku dostosowania gminnych przepisów do treści rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U.  z 2017 r. poz. 19).

  czytaj dalej

 • EKO-KREATORZY 2019 – KONKURS PLASTYCZNY dla przedszkoli

  8 stycznia 2019

  Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie zaprasza krakowskie przedszkola do udziału w nowym konkursie plastycznym „EKO-KREATORZY 2019”. Zadaniem dzieci będzie przygotowanie w przedszkolach kostiumów wykonanych z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Do konstruowania kostiumów można wykorzystać papier, tworzywa sztuczne i metal (np. opakowania, kartony, kartki, gazety, butelki plastikowe, zakrętki, rurki, talerzyki plastikowe, puszki itp.).

  czytaj dalej

 • Zbiórka drzewek świątecznych rusza 7 stycznia

  3 stycznia 2019

  Tradycyjnie jak co roku w ramach programu odbioru odpadów zielonych w Krakowie rusza zbiórka naturalnych choinek, która potrwa od 7 stycznia do 15 lutego. Z kolei od 4 marca do 6 grudnia 2019 roku w Krakowie będzie kontynuowany program odbioru odpadów zielonych (trawa, liście, rozdrobnione gałęzie, ścięte zielone części roślin). Udział w programie nie wiąże się z żadną dodatkową opłatą.

  czytaj dalej

 • Godziny otwarcia Lamusowni i Centrum Ekologicznego Barycz podczas Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra

  21 grudnia 2018

  W dniach 24 grudnia 2018 r. i 31 grudnia 2018 r. Lamusownia oraz Centrum Ekologiczne Barycz (wraz z Punktem Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) będą czynne w innych godzinach niż w powszedni dzień.

  Lamusownia (ul. Nowohucka 1)

  • 24 grudnia —> godz. 7.00 – 15.00
  • 31 grudnia —> godz. 7.00 – 15.00

  Centrum Ekologiczne Barycz (ul. Krzemieniecka 40)

  • 24 grudnia —> godz. 6.30 – 14.30
  • 31 grudnia —> godz. 6.30 – 14.30
 • MPO Kraków z główną nagrodą

  5 grudnia 2018

  Podczas kongresu ENVICON w Warszawie, najważniejszego wydarzenia w branży komunalnej, MPO Kraków otrzymało główną nagrodę w konkursie Promotor Czystej Energii w kategorii „Czyste Powietrze”. Kapituła doceniła nasze starania na rzecz ochrony jakości powietrza i likwidacji wtórnej emisji pyłów PM10.

  Nagrodę główną odebrał prezes MPO Henryk Kultys w czasie gali kongresu Envicon Environment 2018, która odbyła się w Warszawie.

  czytaj dalej

 • Kraków jest przygotowany na zimy

  23 października 2018

  Służby miejskie są w pełnej gotowości do zwalczania skutków zimy od połowy października – już wtedy bazy wykonawców były odebrane, sprzęt sprawdzony, komunikacja interwencyjna przetestowana. 15 października wznowił pracę Miejski Komitet Koordynacyjny do spraw Zimy na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Zasiadają w nim przedstawiciele wszystkich spółek i jednostek miejskich, które co roku są zaangażowane w zimowe utrzymanie miasta. Całą akcję „Zima” koordynuje MPO Kraków.

  Dyspozytorzy MPO całodobowo monitorują prognozy pogody, temperaturę powierzchni ulic w mieście, a każdy z pojazdów biorących udział w akcji „Zima” jest wyposażony w GPS. Monitoring miejski zapewnia podgląd głównych punktów komunikacyjnych i ulic. Mieszkańcy mogą przysyłać zgłoszenia o oblodzeniu i opadach, konieczności odśnieżania ulic i chodników bezpośrednio do dyspozytorni akcji „Zima” mailowo (interwencje24h@mpo.krakow.pl) i telefonicznie (12 646 23 61) lub kontaktować się bezpośrednio ze spółkami i służbami odpowiedzialnymi w danym zakresie.

  czytaj dalej

 • Zmodernizowana sortownia odpadów komunalnych selektywnie zbieranych Barycz oddana do eksploatacji

  16 października 2018

  W dniu 15 października 2018 roku oddana została do eksploatacji zmodernizowana sortownia odpadów komunalnych selektywnie zbieranych  Barycz. Obecnie po przeprowadzeniu prac modernizacyjnych związanych z automatyzacją procesu technologicznego sortownia odpadów komunalnych Barycz stała się jednym z najnowocześniejszych, przystosowanych do potrzeb epoki zakładów segregujących odpady komunalne. Realizacja prac modernizacyjnych współfinansowana była ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020.

  czytaj dalej

 • Wielka Lekcja Ekologii 2018

  10 października 2018

  Co sprawia, że w Krakowie można pić wodę prosto z kranu? Jak mądrze segregować odpady i co dzieje się ze śmieciami, których pozbywamy się z naszych domów? Jak wyglądają nowoczesne, ekologiczne autobusy oraz inne pojazdy wykorzystywane przez miejskie spółki komunalne? Co to są farmy wertykalne, jak hodować mikrozioła i jakie rośliny pochłaniają smog? Tego wszystkiego można było dowiedzieć się w poniedziałek 8 października podczas Wielkiej Lekcji Ekologii w TAURON Arenie Kraków. Wydarzenie otworzył prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

  czytaj dalej

 • ZAPRASZAMY NA WIELKĄ LEKCJĘ EKOLOGII

  2 października 2018

  Gmina Miejska Kraków i miejskie spółki komunalne zapraszają na Wielką Lekcję Ekologii, która odbędzie się w TAURON Arenie Kraków przy ul. Stanisława Lema 7, dnia 8 października w godzinach 9:30-17:00. Wstęp wolny.
  Więcej informacji pod adresem:
  http://www.tauronarenakrakow.pl/wydarzenia/wielka-lekcja-ekologii/

   

   

   

   

   

   

 • Dni Otwarte MPO Kraków 2018

  24 września 2018

  Ponad 600 osób zwiedziło główną bazę spółki podczas Dni Otwartych MPO, które odbyły się w miniony piątek i sobotę (21 i 22 września). W piątek dominowały zorganizowane grupy szkolne, w sobotę rodziny z dziećmi.

  czytaj dalej

 • DRUŻYNA MPO KRAKÓW NAJLEPSZA W V TURNIEJU O PUCHAR PREZYDENTA MIASTA KRAKOWA

  Drużyna MPO Kraków zwyciężyła w V piłkarskim Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa. Wzięły w nim udział drużyny złożone z pracowników miejskich spółek (Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA, Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej SA, Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o.) oraz z policji, straży miejskiej, straży pożarnej i firmy ZUE SA. W sumie zagrało 10 drużyn.

  W finale zespół MPO Kraków pokonał drużynę Policji.

  czytaj dalej

 • SPRZĄTANIE ŚWIATA 2018 – Gra Miejska i Edukacyjne Dni Otwarte w MPO

  14 września 2018

  Włączając się w tegoroczną edycję „Sprzątania Świata”, która odbywa się pod hasłem „AKCJA – SEGREGACJA!”, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie zaprasza uczniów krakowskich szkół podstawowych i gimnazjów do udziału w Grze Miejskiej pod nazwą: „Krakowska gra o czystą Ziemię”. Gra będzie realizowana w okresie od września do października 2018 r. Placówki oświatowe zainteresowane wzięciem udziału w Grze Miejskiej mogą się zgłaszać drogą elektroniczną od dnia 11 września 2018 r. na stronie internetowej www.graoczystaziemie.pl.

  czytaj dalej

 • MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA – KOMPLEKSOWA GOSPODARKA ODPADAMI

  7 września 2018

  W dniach 4-6 września 2018 roku w Krakowie odbyła się Międzynarodowa Konferencja na temat Kompleksowej Gospodarki Odpadami, zorganizowana przez firmę „ABRYS” przy współudziale Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Spółka z o. o. w Krakowie.

  czytaj dalej

 • Honory dla pracownicy MPO Kraków

  17 sierpnia 2018

  Wieloletnia praca na rzecz miasta Krakowa zastępczyni dyrektora Zakładu Oczyszczania w MPO Kraków Teresa Franczak została doceniona przez władze miasta. Prezydent Jacek Majchrowski wyróżnił ją odznaką honorową Honoris Gratia, która jest wręczana za osobom zasłużonym dla miasta. Teresa Franczak pracuje na rzecz Krakowa od ponad 20 lat.

 • RODZINNE PIKNIKI EKOLOGICZNE „JESTEM EKO”

  15 czerwca 2018

  Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach Rodzinnego Pikniku Ekologicznego organizowanych przez Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa pod hasłem „Jestem EKO”.

   
  16 czerwca 2018 r. – Park Krakowski
  23 czerwca 2018 r. – Bulwar Kurlandzki, Plaża Miejska

  czytaj dalej

 • Pierwsza w 100% elektryczna zamiatarka uliczna w Krakowie

  7 czerwca 2018

  Od czwartku, 7 czerwca, pracę na Rynku Głównym i okolicznych uliczkach rozpoczęła pierwsza w pełni elektryczna zamiatarka Electra 2.0 wyprodukowana przez włoską firmę Tenax. Jej zakup to kolejny krok Krakowa do poprawy czystości na ulicach miasta, tym razem historycznego centrum.

  czytaj dalej

 • ŚWIĘTO RODZINY KRAKOWSKIEJ

  21 maja 2018

  W ramach kampanii „Kraków stawia na rodzinę!”, której patronuje Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, zapraszamy do uczestnictwa w Święcie Rodziny Krakowskiej, które odbędzie się w niedzielę 27 maja w Parku Jordana. Impreza rozpocznie się o godzinie 11.00 i potrwa do 19.00.

  czytaj dalej

 • ZAPRASZAMY NA RODZINNY PIKNIK EKOLOGICZNY

  11 maja 2018

  Razem z Wydziałem Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa serdecznie zapraszamy na Rodzinny Piknik Ekologiczny, który odbędzie się 19 maja 2018 r. w Parku im. dr. Henryk Jordana. 

  czytaj dalej

 • Nowe ekologiczne odkurzacze uliczne

  26 kwietnia 2018

  Po przetestowaniu urządzeń kilku producentów MPO Kraków zdecydowało się na zakup czterech elektrycznych odkurzaczy, które będą obsługiwały Rynek Główny i Stare Miasto, Plac Centralny i okolice, Kazimierz i okolice Rynku Podgórskiego oraz płytę pod Rondem Mogilskim. Do każdej lokalizacji będzie przypisany jeden odkurzacz, co ułatwi utrzymanie czystości i przyśpieszy sprzątanie.

  czytaj dalej

 • Nowa edycja programu edukacyjnego dla przedszkoli

  25 kwietnia 2018

  Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie zaprasza krakowskie placówki przedszkolne do udziału w interaktywnych warsztatach ekologicznych przygotowywanych we współpracy z Teatrem Kultureska.

  czytaj dalej

 • DNI ZIEMI 2018

  12 kwietnia 2018

  Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa zaprasza na obchody Dni Ziemi połączone z Krakowską Wystawą Ekologiczną, która w tym roku zostanie zorganizowana w Starym Bieżanowie, na terenie Szkoły Podstawowej nr 124 przy ul. Weigla 2 w dniach 20-21 kwietnia.

  W ramach obchodów Dni Ziemi odbędzie się m.in. akcja zbiórki surowców wtórnych, sadzenie drzew i krzewów, wycieczki do Ekospalarni.

  czytaj dalej

 • Lamusownia i Centrum Ekologiczne Barycz nieczynne w Wielką Sobotę

  19 marca 2018

  W dniu 31.03.2018 roku (Wielka Sobota) nieczynne będą obiekty:

  – Centrum Ekologiczne Barycz przy ul. Krzemienieckiej 40 (w tym również PSZOK Barycz)

  – Lamusownia przy ul. Nowohuckiej 1d

 • Program odbioru odpadów zielonych 2018

  13 marca 2018

  Program odbioru odpadów zielonych w 2018 r. będzie trwał do 7 grudnia (odbiór trawy, liści, rozdrobnionych gałęzi, ściętych zielonych części roślin). Udział w programie nie wiąże się z żadną dodatkową opłatą. Zasady są identyczne jak w ubiegłych latach: w wynikającym z harmonogramu dniu odbioru należy wystawić wypełniony odpadami zielonymi worek przed posesję, w widocznym z ulicy i ogólnodostępnym miejscu (pobocze jezdni, chodnik) do godziny 7.00 rano. Odpady zielone będą odbierane w dostarczonych właścicielom nieruchomości specjalnie oznaczonych workach, ale można też stosować inne, własne worki foliowe. Do Worków nie wolno wrzucać innego rodzaju odpadów.

  czytaj dalej

 • WIOSENNA OFERTA EDUKACYJNA MPO

  12 marca 2018

  Od kwietnia 2018 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie wznawia cykliczne programy edukacyjne adresowane do krakowskich placówek oświatowych.  

  Klasy IV-VI szkół podstawowych zapraszamy do udziału w warsztatach „Od segregacji nie ma wakacji”, które są realizowane od 2014 roku i wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. Podczas zajęć uczniowie poznają zasady selektywnego zbierania odpadów w Krakowie, dowiadują się jak funkcjonuje system przetwarzania odpadów oraz odbywają wycieczkę po Lamusowni.

  Dla uczniów krakowskich gimnazjów oraz uczniów klas VII szkół podstawowych przeznaczone są zajęcia z cyklu „Elektroodpady mają zasady”, których przewodnim motywem są zasady postępowania z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Zajęcia te połączone są ze zwiedzaniem obiektów MPO, m.in. Zakładu Demontażu Odpadów Wielkogabarytowych.

  czytaj dalej

 • Opóźniony start programu odbioru odpadów zielonych w 2018 r.

  2 marca 2018

  Z uwagi na zimowe warunki pogodowe oraz niskie temperatury planowane na 5 marca 2018 r. rozpoczęcie programu odbioru odpadów zielonych zostało przesunięte. O starcie programu jeszcze poinformujemy.

  Informacje o programie odbioru odpadów zielonych 2018

 • Ponad 1000 ekologicznych budek dla ptaków do rozdania

  12 lutego 2018

  Zapraszamy na tradycyjne Walentynki, które organizujemy wspólnie z Asocjacją Promotorów Radosnego Ptaka. 14 lutego o godz. 12.00 przed Magistratem (plac Wszystkich Świętych 3/4) ze specjalnego samochodu MPO nasi pracownicy będą rozdawać budki lęgowe dla małych ptaków. Zapraszamy wszystkich chętnych.

  MPO Kraków od lat wspiera ptasią brać ekologicznymi budkami lęgowymi zbudowanymi z materiałów z odzysku. W tym roku będziemy mieli do rozdania ponad 1000 ekologicznych domków – będą to głównie budki lęgowe dla małych ptaków. Mniej będzie budek dla jerzyków i karmników – wynika to głównie z uwag przesyłanych do nas przez mieszkańców.

  Wydawanie budek rozpoczniemy punktualnie o godz. 12.00

 • AKADEMIA MŁODEGO KRAKOWIANINA – KOLEJNY SEMESTR WARSZTATÓW EDUKACYJNYCH

  7 lutego 2018

  Zapraszamy drugie klasy krakowskich szkół podstawowych do udziału w warsztatach edukacyjnych „Krakowskie dzieci wiedzą jak wyrzucać śmieci”, które odbywają się w ramach Akademii Młodego Krakowianina – projektu realizowanego przez Urząd Miasta Krakowa. Można już rezerwować terminy zajęć na semestr letni. Szczegóły na stronach programu:

  www.krakow.pl/akademia

  www.mpo.krakow.pl/edukacja/programy-edukacyjne/krakowskie-dzieci-wiedza-jak-wyrzucac-smieci

  czytaj dalej

 • Przypomnienie: program odbioru odpadów zielonych na 2017 r. już się zakończył

  21 grudnia 2017

  Przypominamy, że program odbioru odpadów zielonych na 2017 r. zakończył się zgodnie z harmonogramem 8 grudnia 2017 r. Niezależnie od programu odbioru odpady zielone nadal można przywieźć do kompostowni MPO w Centrum Ekologicznym Barycz przy ul. Krzemienieckiej 40.

  Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku w godzinach od 6.30 do 18.00, w soboty w godzinach od 6.30 do 14.00.

 • PROGRAM ODBIORU ODPADÓW ZIELONYCH I ODBIÓR CHOINEK ŚWIĄTECZNYCH 2020 – HARMONOGRAM

  2 stycznia 2020

  Informujemy, że w roku 2020 w ramach programu odbioru odpadów zielonych w Krakowie odbędzie się zbiórka naturalnych choinek, która potrwa od 7 stycznia do 14 lutego.

  Od 2 marca do 7 grudnia 2020 roku w Krakowie będzie kontynuowany program odbioru odpadów zielonych (trawa, liście, rozdrobnione gałęzie, ścięte zielone części roślin) w workach. Udział w programie nie wiąże się z żadną dodatkową opłatą.

  Pierwszy termin odbioru odpadów zielonych gromadzonych w workach może ulec przesynięciu, w zależności od warunków pogodowych. Program rozpocznie się niezwłocznie po ustąpieniu zimowych warunków pogodowych, wraz z rozpoczęciem okresu wegetacyjnego roślin.

  Odbiór choinek odbywa się niezależnie od warunków pogodowych.

  czytaj dalej

 • RUSZYŁ PILOTAŻOWY PROGRAM ODBIORU ODPADÓW BIO

  7 grudnia 2017

  W ramach przygotowań do wdrożenia nowych zasad selektywnej zbiórki odpadów, które w Krakowie zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2019 r., rozpoczęty został pilotażowy program odbioru bioodpadów, który będzie realizowany w 485 lokalach na terenie miasta. Nieruchomości biorące udział w programie zostały wyposażone w brązowe pojemniki, do których należy wrzucać: resztki żywności, obierki z owoców i warzyw, skorupki z jaj, fusy po kawie, zużyte torebki po herbacie ekspresowej, zwiędłe kwiaty cięte i doniczkowe.

  czytaj dalej

 • MIKOŁAJKOWA PROMOCJA W PROGRAMIE „KINO ZA BATERIE”

  27 listopada 2017

  Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie jako organizator programu edukacyjnego „Kino za baterie” informuje, że każda grupa biorąca udział w programie, która wykorzystała już limit dwóch wyjść do kina w roku kalendarzowym 2017, a która dnia 30 listopada będzie miała na swoim koncie co najmniej 50 kg niewykorzystanych baterii – będzie mogła wybrać się jeszcze raz do kina w okresie od 8 do 22 grudnia 2017 roku. Rezerwowanie biletów w ramach promocji odbywa się w normalnym trybie, zgodnie z zasadami opisanymi w Regulaminie programu.

  czytaj dalej

 • Kraków gotowy na zimę

  15 listopada 2017

  Służby miejskie są w pełnej gotowości do zwalczania skutków zimy od połowy października – już wtedy bazy wykonawców były odebrane, sprzęt sprawdzony, komunikacja interwencyjna przetestowana. 15 października wznowił pracę Miejski Komitet Koordynacyjny do spraw Zimy na terenie Gminy Miejskiej Kraków pod nadzorem wiceprezydenta Krakowa Tadeusza Trzmiela. Zasiadają w nim przedstawiciele wszystkich spółek i jednostek miejskich, które co roku są zaangażowane w zimowe utrzymanie miasta. Całą akcję „Zima” koordynuje MPO Kraków.

  czytaj dalej

 • 100 ekologicznych karmników dla ptaków na 99. Święto Niepodległości

  10 listopada 2017

  Z okazji 99. Święta Niepodległości rozdamy mieszkańcom Krakowa 100 ekologicznych karmników dla zimujących ptaków. W sobotę od godz. 17.00 na Rynku Głównym będzie trwała Lekcja Śpiewania i po jej zakończeniu (ok. godz. 18.45) z samochodu MPO (zaparkowanego przy Skarbonce) nasi pracownicy będą przekazywali chętnym karmniki. Zapraszamy!

  czytaj dalej

 • PRZEDŁUŻENIE TERMINU PRZYJMOWANIA ZGŁOSZEŃ DO PROGRAMU EDUKACYJNEGO DLA SZKÓŁ

  6 listopada 2017

  W związku z rosnącym zainteresowaniem ze strony krakowskich szkół przedłużamy termin przyjmowania zgłoszeń w ramach pierwszego naboru do programu „KRAKOWSKIE SZKOŁY NAJLEPIEJ SEGREGUJĄ ODPADY” do końca listopada 2017 r. Jednocześnie przypominamy, że kolejny nabór do programu rozpocznie się w styczniu 2018 roku.

  czytaj dalej

 • Nowy program edukacyjny dla szkół

  16 października 2017

  Dziś ruszył nabór do nowego programu edukacyjnego MPO „Krakowskie szkoły najlepiej segregują odpady”. Program  jest adresowany do szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Głównym celem programu jest kształtowanie proekologicznych postaw związanych z selektywną zbiórką odpadów i ochroną środowiska wśród dzieci i młodzieży, a także zorganizowanie w szkołach właściwego systemu segregacji odpadów. Pierwsze szkoły już się zgłaszają.

  czytaj dalej

 • NOWY KONKURS PLASTYCZNY DLA PRZEDSZKOLI

  28 września 2017

  Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie zaprasza krakowskie przedszkola do udziału w nowym konkursie plastycznym „EKO-KREATORZY MODY”. Zadaniem dzieci będzie przygotowanie w przedszkolach kostiumów wykonanych z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Do konstruowania kostiumów można wykorzystać papier, tworzywa sztuczne i metal (np. opakowania, kartony, kartki, gazety, butelki plastikowe, zakrętki, rurki, talerzyki plastikowe, puszki itp.).

  W celu zgłoszenia kostiumu do konkursu należy w terminie do 10 listopada 2017 r. przesłać tradycyjną pocztą kolorowe zdjęcie przedstawiające dziecko w przygotowanym kostiumie wraz z kartą zgłoszenia – na adres podany w regulaminie konkursu. Najciekawsze kostiumy zostaną nagrodzone i będą prezentowane przez dzieci podczas uroczystej gali finałowej.

  czytaj dalej

 • Startuje gra miejska dla szkół

  19 września 2017

  Szkoły podstawowe i gimnazja biorą udział w grze miejskiej zorganizowanej przez MPO Kraków pod nazwą: „Krakowska gra o czystą Ziemię”. Jutro startują pierwsze drużyny.

  czytaj dalej

 • NOWA FORMUŁA AKCJI „SPRZĄTANIE ŚWIATA”

  1 września 2017

  W tym roku proponujemy zupełnie nową formułę akcji Sprzątanie Świata. Hasło tegorocznej edycji brzmi: „NIE MA ŚMIECI – SĄ SUROWCE”, co pozwala nam spojrzeć inaczej niż dotychczas na wytwarzane przez człowieka odpady. Powinniśmy nauczyć się dostrzegać w odpadach przede wszystkim surowce wtórne, które można ponownie wykorzystywać do produkcji nowych artykułów, oszczędzając jednocześnie surowce naturalne oraz energię.

  czytaj dalej

 • Najważniejsze numery kontaktowe dla mieszkańców

  12 sierpnia 2017

  Mieszkańcy Krakowa, którzy chcą zgłosić jakąś sprawę MPO Kraków bądź uzyskać informację, mają kilka możliwości. Przypominamy najważniejsze namiary kontaktowe do nas.

  By uzyskać informacje o charakterze ogólnym, dotyczącym np. zasad segregacji odpadów, sposobie właściwego postępowania z odpadami niebezpiecznymi lub nietypowymi można zadzwonić na infolinię: 801 084 084 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 15.00)

  W sprawach związanych z kwestiami utrzymania czystości na ulicach, placach, chodnikach – by zgłosić potrzebę interwencji związaną z czystością, akcją ZIMA lub by zgłosić nielegalne graffiti – można zadzwonić do działającej całodobowo Dyspozytorni Głównej MPO: 12 646 23 61 lub przysłać mail na adres: interwencje24h@mpo.krakow.pl

  czytaj dalej

 • Rodzinny Piknik bez Smartfona

  20 czerwca 2017

  Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i radna Miasta Krakowa Marta Patena zapraszają na “Rodzinny Piknik bez Smartfona” który odbędzie się 24 czerwca 2017 roku od 10.00 do 14.00 w krakowskim Parku Jordana.

  Rodzinna impreza zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Środowiska przed Zanieczyszczeniem Polami Elektromagnetycznymi będzie okazją do pogłębienia wiedzy na temat elektrosmogu i e-uzależnień.

  czytaj dalej

 • Budżet obywatelski: odliczamy dni do początku głosowania!

  14 czerwca 2017

  17 czerwca rozpocznie się głosowanie na projekty zgłoszone w ramach czwartej edycji budżetu obywatelskiego Krakowa. Głosować będzie można do 30 czerwca. Ostatecznie, po rozpatrzeniu protestów, do udziału w głosowaniu zakwalifikowano 111 projektów ogólnomiejskich oraz 208 projektów dzielnicowych, czyli w sumie 319 propozycji.

  czytaj dalej

 • Dni Krakowa 2017 – 4 czerwca to Dzień Otwarty Magistratu

  2 czerwca 2017

  Smoki, pikniki, potańcówki, jarmarki, spektakle, koncerty, biało-błękitne flagi i bardzo wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców miasta i turystów w ramach czerwcowych Dni Krakowa. Począwszy od 3 czerwca, kiedy zgodnie z jedną z najstarszych i najbarwniejszych krakowskich tradycji na Rynku Głównym odbędzie się Intronizacja Króla Kurkowego, a na Bulwarach Wiślanych widowisko plenerowe w ramach Wielkiej Parady Smoków, aż po słynne Wianki – Święto Muzyki i ostatni z pikników obywatelskich połączony z potańcówką na Błoniach – w czerwcu Kraków stanie się sceną wielkiego, miejskiego festiwalu nazwanego zgodnie z przedwojenną tradycją: Dniami Krakowa.

  czytaj dalej

 • Jubileusz 150 lat polskiego samorządowego modelu oczyszczania miasta

  29 maja 2017

  W czwartek odbyła uroczystość z okazji jubileuszu 150-lecia polskiego samorządowego modelu oczyszczania miasta Krakowa. Początki MPO Kraków – największej w branży firmy komunalnej w Polsce sięgają 1866 roku.
  – MPO w Krakowie, obchodzące swój jubileusz, to jedna z najnowocześniejszych firm w branży usług komunalnych, krajowy lider w swojej dziedzinie, przedsiębiorstwo nowoczesne, znane z nowatorskich inicjatyw – powiedział prezydent Jacek Majchrowski.

  czytaj dalej

 • 26 maja Lamusownia i PSZOK Barycz otwarte od 6.00 do 14.00

  19 maja 2017

  W dniu 26 maja (piątek) będą otwarte dla mieszkańców w innych godzinach niż zwykle – od godz. 6.00 do godz. 14.00. W pozostałe dni oba punkty będą pracowały tak jak do tej pory.

 • Pilotażowy program oczyszczania ulicy Lea – pierwsze efekty

  Od 25 kwietnia na 1-kilometrowym odcinku ul. Lea (od ul. Kijowskiej do placu Inwalidów) trwa pilotażowy program oczyszczania ulicy Lea. W każdy wtorek i środę od godz. 20.00 do godz. 22.00 obowiązuje zakaz parkowania po jednej ze stron ulicy – we wtorki lewa strona (zgodnie z kierunkiem jazdy), a w środy prawa strona. Dzięki takiej organizacji ruchu zamiatarki mogą dokładnie wyczyścić ten odcinek ulicy na całej jej szerokości – bez tej zmiany samochody parkujące wzdłuż ulicy uniemożliwiają dokładne oczyszczenie jezdni przy krawężnikach.

  czytaj dalej

 • Najem pojemników

  28 kwietnia 2017

  Komunikat

  Od 1 maja 2017 r. godziny przyjęć klientów:
  poniedziałek – piątek 7:00 do 15:00 kasa czynna 7:00 do 14:45.
  Uprzejmie informujemy klientów zainteresowanych podpisaniem umowy najmu pojemników, że niezbędne informacje można uzyskać pod numerami telefonów: 12/64 62 356 lub 12/64 62 359 bądź w siedzibie MPO Kraków przy ul. Nowohuckiej 1.

 • Informacja dla mieszkańców ul. Lea – 25 i 26 kwietnia – start pilotażowego programu oczyszczania naprzemiennego

  19 kwietnia 2017

  Szanowni Państwo,

  Wszyscy chcemy mieszkać w czystym mieście, mieć czyste ulice i chodniki, oddychać czystym powietrzem. Cały czas dokładamy starań, by tak właśnie było – codziennie 200 naszych pracowników ręcznych i 185 aut, nowoczesnych zamiatarek i polewaczek oczyszcza jezdnie, chodniki i ścieżki rowerowe. Są jednak przeszkody, których sami nie możemy pokonać i dlatego prosimy Państwo o wsparcie.

  Samochody parkujące wzdłuż ulicy uniemożliwiają dokładne oczyszczenie jezdni przy krawężnikach. Dlatego począwszy od 25 i 26 kwietnia w każdy wtorek i środę na ul. Lea, na odcinku od skrzyżowania z ul. Kijowską do pl. Inwalidów, będziemy prowadzić pilotażowe oczyszczanie ulic przy zmienionej organizacji ruchu. W tych dniach prosimy o zwrócenie uwagi na znaki drogowe. W każdym z tych dni będzie obowiązywał zakaz parkowania po innej stronie ulicy na czas 2 godzin – od godz. 20.00 do godz. 22.00. We wtorki oczyszczana będzie prawa strona ulicy (od pl. Inwalidów), w środy strona przeciwna.

  czytaj dalej

 • DNI ZIEMI 2017

  13 kwietnia 2017

  Jak co roku Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa zaprasza na obchody Dni Ziemi połączone z Krakowską Wystawą Ekologiczną zorganizowaną tradycyjnie przy Alei Róż w dniach 21-22 kwietnia.

  czytaj dalej

 • Lamusownia i PGOW Barycz nieczynne w Wielką Sobotę

  5 kwietnia 2017

  Lamusownia przy ul. Nowohuckiej 1 i Punkt Gromadzenia Odpadów Wielkogabarytowych Barycz przy ul. Krzemienieckiej 40 będą nieczynne w Wielką Sobotę – 15 kwietnia 2017 r.

 • WIOSENNA OFERTA EDUKACYJNA MPO

  14 marca 2017

  Od kwietnia 2017 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie wznawia programy edukacyjne adresowane do krakowskich placówek oświatowych.

  Klasy IV-VI szkół podstawowych zapraszamy do udziału w warsztatach „Od segregacji nie ma wakacji”, które są realizowane od 2014 roku i wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. Podczas zajęć uczniowie poznają zasady selektywnego zbierania odpadów w Krakowie, dowiadują się jak funkcjonuje system przetwarzania odpadów oraz odbywają wycieczkę po Lamusowni.

  czytaj dalej

 • Program odbioru odpadów zielonych od 3 kwietnia

  10 marca 2017

  Od 3 kwietnia 2017 do 8 grudnia 2017 roku w Krakowie będzie kontynuowany program odbioru odpadów zielonych (trawa, liście, rozdrobnione gałęzie, ścięte zielone części roślin). Udział w programie nie wiąże się z żadną dodatkową opłatą.

  czytaj dalej

 • Pozimowe sprzątanie miasta już trwa

  21 lutego 2017

  Warunki pogodowe w końcu pozwoliły na rozpoczęcie pozimowego sprzątania w mieście. Od soboty 18 lutego 2017 r. pojazdy MPO Kraków i firm wykonawczych stopniowo zwiększają liczbę samochodów zaangażowanych w sprzątanie – zamiatarek i polewaczek. Na pierwszy ogień poszły Rynek Główny, ulice I obwodnicy miasta i najważniejsze szlaki komunikacyjne, w tym również chodniki (np. ul. Wielicka czy Jana Pawła II).

  czytaj dalej

 • Zmiany w regulaminie programu „Kino za baterie”

  15 lutego 2017

  Od drugiego semestru roku szkolnego 2016/2017 zaczyna obowiązywać nowy regulamin programu „Kino za baterie”.

  W związku z bardzo dużym zainteresowaniem programem, od 13 lutego 2017 roku każda grupa biorąca udział w programie będzie mogła zrealizować maksymalnie dwa wyjścia do kina w jednym roku kalendarzowym. Ponadto, w przypadku klas szkolnych wyjście może być zrealizowane wyłącznie wtedy, gdy klasa uzbiera wymaganą liczbę baterii dla wszystkich zgłoszonych uczniów (zgodnie z przelicznikiem: 2 kg baterii za 1 bilet). Kolejną ważną zmianą jest konieczność całkowitego wypełnienia pojemnika bateriami przed zgłoszeniem ich odbioru.

  czytaj dalej

 • Ekologiczne budki lęgowe na walentynki

  14 lutego 2017

  Tradycyjnie zapraszamy na Walentynki z Asocjacją Promotorów Radosnego Ptaka i MPO Kraków. Od lat wspieramy ptasią brać ekologicznymi budkami lęgowymi zbudowanymi z materiałów z odzysku.

  14 lutego o godz. 12.00 przed Magistratem (plac Wszystkich Świętych 3/4) ze specjalnego samochodu MPO będą rozdawane budki lęgowe dla ptaków. Zapraszamy wszystkich chętnych.

  Przypomnijmy, że MPO Kraków odbiera od mieszkańców miasta odpady wielkogabarytowe, stare meble, łóżka, fotele, kanapy, biurka, szafy. Idea jest jedna: drewno ma wrócić do użycia. Z części powstają budki lęgowe dla ptaków i karmniki. W ten sposób w zeszłym roku powstało ok. 500 budek lęgowych i 100 karmników. W tym roku będzie więcej.

  czytaj dalej

 • Informacja dla najemców pojemników

  8 lutego 2017

  Informujemy, że termin zwrotu umowy na najem pojemników został przedłużony do 31 marca 2017 r.

  Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać dzwoniąc bądź w siedzibie MPO Kraków przy ul. Nowohuckiej 1 w Krakowie.

  Telefony kontaktowe:

  • 12/64 62 356
  • 12/64 62 359
 • NOWA EDYCJA PROGRAMU EDUKACYJNEGO DLA PRZEDSZKOLI

  18 stycznia 2017

  Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie uruchamia nową edycję programu edukacyjnego „Krakowskie przedszkolaki to EKO-dzieciaki”. Jest to program adresowany do dzieci z krakowskich przedszkoli oraz do członków ich rodzin.W przedszkolach zgłoszonych do programu przeprowadzane będą interaktywne warsztaty ekologiczne o tematyce związanej z segregowaniem odpadów.

  czytaj dalej

 • Zbiórka drzewek świątecznych 2017 według harmonogramu

  5 stycznia 2017

  Od 16 stycznia do 10 lutego 2017 roku w ramach programu odbioru odpadów zielonych w Krakowie odbędzie się zbiórka naturalnych choinek. Udział w programie odbioru choinek jest bezpłatny.

  czytaj dalej

 • Praca Lamusowni i PSZOK Barycz podczas Świąt i Sylwestra

  12 grudnia 2016

  W dniu 24 grudnia 2016 r. (sobota) oba Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych będą nieczynne. Natomiast w 31 grudnia 2016 r. (sobota) oba punkty będą otwarte jak w normalną sobotę.


  Lamusownia (ul. Nowohucka 1) 

  24 grudnia —> nieczynne

  31 grudnia —> godz. 7.30 – 15.30


  PSZOK Barycz (ul. Krzemieniecka 40)

  24 grudnia —> nieczynne

  31 grudnia —> godz. 6.30 – 14.00

 • Zakończenie programu odbioru odpadów zielonych w 2016 r.

  9 grudnia 2016

  Dziś ostatni dzień tegorocznej edycji programu odbioru odpadów zielonych. W jego ramach krakowianie mogli bezpłatnie i według harmonogramu oddawać skoszoną trawę, ścięte części roślin, drobne gałązki i liście. Mieszkańcom domów jednorodzinnych MPO Kraków zapewniało również worki, a administratorzy osiedli mogli umawiać podstawienie kontenerów w dogodnym terminie.

  czytaj dalej

 • Wraca zima

  28 listopada 2016

  Łącznie 119 pojazdów, w tym 31 dużych solarek wyjechało na ulice Krakowa w nocy z niedzieli na poniedziałek. Temperatura spadła poniżej 0°C, prószy śnieg, a samochody MPO wciąż pracują.

  czytaj dalej

 • Dziękujemy, że prawidłowo wrzuciłeś – nowa akcja dla spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot

  25 listopada 2016

  Od grudnia 2016 rusza pilotażowa akcja edukacyjna mająca na celu zachęcenie mieszkańców Krakowa do jeszcze lepszego segregowania odpadów. Na terenie zainteresowanych spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na żółtych pojemnikach, przeznaczonych do zbiórki odpadów segregowanych, pojawią się naklejki z napisem „Dziękuję, że prawidłowo wrzuciłeś” oraz informacją jakie odpady należy wrzucać do żółtych pojemników (papier, metal, plastik, opakowania wielomateriałowe). Mamy nadzieję, że tym sposobem uda nam się zmotywować Krakowian i poprawić jakość segregacji odpadów “u źródła”.

  czytaj dalej

 • „CZYTAM, RYSUJĘ I SEGREGUJĘ” – UROCZYSTE ROZDANIE NAGRÓD

  17 listopada 2016

  W Galerii Kraków Plaza, w sali kinowej Cinema City 8 listopada odbyła się uroczysta gala podsumowująca program edukacyjny Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania „CZYTAM, RYSUJĘ I SEGREGUJĘ” połączona  z rozdaniem nagród w konkursie na najciekawsza pracę.

  czytaj dalej

 • Zima startuje. Pierwszy wyjazd solarek

  13 listopada 2016

  Łącznie 89 pojazdów, w tym 19 dużych solarek wyjechało na ulice Krakowa w sobotę wieczorem. Temperatura spadła poniżej 0°C i samochody MPO pracowały przez całą noc. O godz. 10 w niedzielę trwały jeszcze prace zabezpieczające na chodnikach.

  czytaj dalej

 • „Baw się zdrowo” – konkurs plastyczny

  28 października 2016

  Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania jako lokalny patron konkursu, wraz głównym organizatorem, jednym z największych w Polsce serwisów edukacyjnych dla dzieci Buliba.pl,  ma przyjemność zaprosić do udziału w VII edycji Wielkiego Konkursu Ekologicznego dla Przedszkoli. Konkurs rozpoczął się już 17 października i potrwa do 1 grudnia 2016.

  czytaj dalej

 • Sposób na porażone rośliny – brązowy worek

  25 października 2016

  Mieszkańcy Krakowa oddający odpady zielone w ramach programu MPO mogą teraz w sposób selektywny oddawać również porażone rośliny. Chora i porażona zieleń to zmora działkowców i właścicieli ogrodów – do tej pory zalecano jak najszybsze spalanie takich roślin, by choroba nie zaatakowała całej flory. Teraz w siedzibie MPO Kraków przy ulicy Nowohuckiej 1 bez dodatkowych opłat można pobrać specjalnie oznaczone brązowe worki przeznaczone wyłącznie na odpady zielone w postaci porażonych roślin.

  czytaj dalej

 • „CZYTAM, RYSUJĘ I SEGREGUJĘ” – nagrody przyznane!

  24 października 2016

  Znamy już wyniki konkursu na najciekawszą pracę przygotowaną w ramach programu edukacyjnego „Czytam, rysuję i segreguję”.

  czytaj dalej

 • Czekając na zimę – wszystkie służby w gotowości

  12 października 2016

  Tej zimy łącznie 244 jednostki sprzętowe będą do dyspozycji MPO Kraków, które koordynuje działania w ramach akcji ZIMA. To o 20 pojazdów więcej niż rok wcześniej.

  12 października 2016 r. w siedzibie MPO Kraków odbyło się posiedzenie Miejskiego Komitetu Koordynacyjnego ds. zimy, w którym wzięli udział: wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel oraz przedstawiciele wszystkich służb i spółek miejskich biorących udział w walce z mrozem. Od 15 października służby miejskie przechodzą w stan pełnej gotowości do walki z mrozem. Teren do utrzymania jest olbrzymi.

  czytaj dalej

 • Tłumy zwiedzających podczas Dni Otwartych MPO 2016

  26 września 2016

  Ponad 500 osób zwiedziło główną bazę spółki podczas Dni Otwartych MPO, które odbyły się w miniony piątek i sobotę (23 i 24 września). W piątek dominowały zorganizowane grupy szkolne, w sobotę rodziny z dziećmi.

  czytaj dalej

 • DNI OTWARTE MPO KRAKÓW 23-24 września 2016

  20 września 2016

  Zapraszamy wszystkich Krakowian na Dni Otwarte MPO Kraków, które odbędą się najbliższy piątek i sobotę (23 i 24 września) w siedzibie spółki przy ul. ‎Nowohuckiej 1. ‎

  Dla uczestników udostępnione zostaną obiekty w głównej bazie spółki, a zwiedzanie terenu będzie odbywało się w zorganizowanych grupach, które będą wyruszały co 1,5 godziny: ‎

  ‎9.00 ‎

  ‎10.30 ‎

  ‎12.00 ‎

  ‎13.30 ‎

  czytaj dalej

 • Sprzątanie świata 2016

  7 września 2016

  W dniach 16 do 18 września 2016 roku odbędzie się kolejna edycja akcji „Sprzątania Świata” Tegoroczna edycja Akcji przebiega pod hasłem „Podaruj dalej… drugie życie odpadów”. Przesłaniem tej edycji jest m.in. dążenie do podniesienia poziomu świadomości ekologicznej, wzmocnienie odpowiedzialności za środowisko naturalne poprzez zmniejszenie ilości odpadów i aktywizacja do działań w tym zakresie.

  Zachęcamy do kreatywnego podejścia do tematu i nieco innego niż do tej pory działania. Zazwyczaj szkoły niezależnie od siebie włączały się w akcję sprzątając wybrany przez siebie teren, a MPO Kraków odbierało zebrane odpady. Takie akcje sprzątania były rozproszone, często organizowane w różnym czasie. By zwiększyć efekt działań tego typu proponujemy, by szkoły decydowały się na wspólne sprzątanie parków i terenów zielonych w swoich dzielnicach – worki i rękawice będą do odbioru w radach dzielnic.

  Dodatkowe informacje pod nr tel. Dyspozytorni Głównej 12/64-62-361 oraz mailowo na interwencje24h@mpo.krakow.pl

 • Po wakacyjnej przerwie wracają programy edukacyjne MPO Kraków

  6 września 2016

  pro

  Od września 2016 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie wznawia programy edukacyjne skierowane do krakowskich placówek oświatowych.

  czytaj dalej

 • Zmiana wzorów deklaracji od 1 sierpnia 2016 r.

  28 lipca 2016

  Z dniem 1 sierpnia 2016 r.  wchodzą w życie nowe wzory deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (DJ, DB, DM, DW).

  Zmiana wynika z podjętej przez Radę Miasta Krakowa uchwały nr XL VII/842/16 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie określenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanych przez właścicieli nieruchomości.

  Zmiana obowiązujących wzorów deklaracji nie wiąże się ze zmianami stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

  Deklaracje złożone do dnia 31.07.2016 r. są obowiązujące, nie zachodzi potrzeba ich powtórnego złożenia. Nowe deklaracje należy złożyć wyłącznie w przypadku zmiany danych.

  czytaj dalej

 • Wydłużone godziny pracy infolinii na czas ŚDM, całodobowy telefon interwencyjny

  20 lipca 2016

  Infolinia 801 084 084, na którą mogą dzwonić mieszkańcy Krakowa od 25 lipca (poniedziałek) do 30 lipca (sobota)będzie pracowała dłużej. Od poniedziałku do soboty będzie można dzwonić od godz. 7.00 do godz. 18.00.

  Dodatkowo na czas Światowych Dni Młodzieży zwiększona będzie obsada Dyspozytorni Głównej MPO Kraków, gdzie będzie można przez 24h/dobę zgłaszać potrzeby interwencji w sprawie czystości czy odbioru odpadów – telefon 12 646 23 61, mail: interwencje24h@mpo.krakow.pl

 • Ważne informacje dla mieszkańców Krakowa

  24 czerwca 2016

  W dniach 25-31 lipca Kraków będzie gościł uczestników Światowych Dni Młodzieży. W tym czasie ze względu na ograniczenia i zmiany w organizacji ruchu w niektórych rejonach miasta odbiór odpadów z posesji może nastąpić w inny dzień niż to wynika z harmonogramu. Z tych samych powodów i tam, gdzie to konieczne, odbiór odpadów może odbywać się w godzinach nocnych.

  czytaj dalej

 • W Olszanicy nigdy nie było planów budowy składowiska – komentarz

  30 maja 2016

  Tekst pt. „Nowe składowisko śmieci?” autorstwa redaktora Piotra Rąpalskiego, który ukazał się 30 maja 2016 r. w Gazecie Krakowskiej jest podręcznikowym przykładem tekstu zmanipulowanego, w którym fakty ustępują miejsca złośliwości albo łatwowierności. Nie wiadomo tylko co groźniejsze.

  czytaj dalej

 • Zapraszamy na rodzinny piknik ekologiczny

  19 maja 2016

  Dbam o czyste powietrze – 21 maja (sobota) 2016 r. w godzinach 11.00 – 17.00 

  Park im. dr. Henryka Jordana

  czytaj dalej

 • Podsumowanie zimy 2015/2016

  21 kwietnia 2016

  Zima 2015/2016 zaczęła się wcześniej niż przed rokiem. Pierwsze opady śniegu były w nocy 11/12 października 2015 r., jeszcze przed formalnym rozpoczęciem Akcji ZIMA. Mimo to Kraków był już wtedy przygotowany do zwalczania śniegu, czego nie można powiedzieć o ościennych gminach i innych miastach w regionie. Po wieloma względami miniona zima byłą podobna do tej sprzed roku – więcej było dni, w których trzeba było podjąć działania, więcej było dni z opadami śniegu i marznącego deszczu (szczegóły w załączniku 1). Komitet akcji ZIMA działał od 15 października 2015 do 15 kwietnia 2016 r. (łącznie 183 dni).

  czytaj dalej

 • Dni Ziemi 2016 | 22-23 kwietnia | Al. Róż

  15 kwietnia 2016

  W Krakowie Dni Ziemi świętować będziemy już po raz 18. Zorganizowane są one tradycyjnie przez Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa i połączone już 15. raz z Krakowską Wystawą Ekologiczną. Celem obchodów Dni Ziemi jest zwrócenie uwagi na zagrożenia, jakie niesie za sobą szybki rozwój cywilizacji i naruszenie równowagi między człowiekiem a środowiskiem, w którym wszyscy żyjemy.

  czytaj dalej

 • Program odbioru odpadów zielonych od 18 kwietnia

  7 kwietnia 2016

  Od 18 kwietnia do 9 grudnia 2016 roku w Krakowie będzie kontynuowany program odbioru odpadów zielonych (trawa, liście, rozdrobnione gałęzie, ścięte zielone części roślin). Udział w programie nie wiąże się z żadną dodatkową opłatą.

  czytaj dalej

 • PRZEDSZKOLAKI TO EKO-DZIECIAKI – NOWY PROGRAM EDUKACYJNY

  1 kwietnia 2016

  Z przyjemnością informujemy, że Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie uzyskało najwyższy wynik w ogłoszonym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie konkursie w ramach Programu priorytetowego „Edukacja ekologiczna”. Tym samym nasza Spółka uzyskała dofinansowanie na realizację nowego programu edukacyjnego pod nazwą „Krakowskie przedszkolaki to EKO-dzieciaki”.

  czytaj dalej

 • Lamusownia i Centrum Ekologiczne Barycz nieczynne w Wielką Sobotę

  23 marca 2016

  W dniu 26.03.2016 (Wielka Sobota) nieczynne będą obiekty:

  • Centrum Ekologiczne Barycz
  • PSZOK Barycz
  • Lamusownia
  • Zakład Demontażu Odpadów Wielkogabarytowych
 • Budki lęgowe na Walentynki

  12 lutego 2016

  Tradycyjnie zapraszamy wszystkich do Krakowa na Walentynki z Asocjacją Promotorów Radosnego Ptaka i MPO Kraków. Od lat wspieramy ptasią brać ekologicznymi budkami lęgowymi zbudowanymi z materiałów z odzysku.

  14 lutego o godz. 12.00 przed Magistratem (plac Wszystkich Świętych 3/4) ze specjalnego samochodu MPO będą rozdawane budki lęgowe dla ptaków. Zapraszamy po odbiór.

  czytaj dalej

 • Prezydent Krakowa i prezes MPO Kraków docenieni przez branżę komunalną

  Zarząd Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast przyznał prof. Jackowi Majchrowskiemu, prezydentowi Krakowa honorowy medal Polonia Pura. Udzielone wyróżnienie jest “wyrazem szczególnych osiągnięć Krakowa i osobiście jego prezydenta w tworzeniu nowych jakości budujących europejski system gospodarki odpadami komunalnymi”. Równocześnie środowisko zawodowe uhonorowało prezesa MPO Kraków Henryka Kultysa.

  czytaj dalej