Menu

Komunikaty dla mediów - RSS

Kalendarium

Grudzień 2019
P W Ś C P S N
« paź    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Komunikaty dla mediów

Prowokacja w Krakowie – start I Krakowskich Dni Elektrorecyklingu

8 października 2014

Od rana przechodzących plantami w pobliżu placu Szczepańskiego mieszkańców Krakowa i turystów bulwersowały walające się w alejce stare lodówki, mikrofalówki i telewizory. Ważące łącznie 1 tonę elektrośmieci zostały rozrzucone umyślnie, by w ten sposób zwrócić uwagę przechodniów na problem elektronicznych odpadów, które często są porzucane w przygodnych miejscach, na dzikich wysypiskach, w lasach, albo są wystawiane przed posesje czy w pobliżu altan śmietnikowych.

czytaj dalej


Zapraszamy do GRY MIEJSKIEJ – ELEKTROKONKURS

29 września 2014

Od 8 października 2014, w ramach I Krakowskich Dni Elektrorecyklingu, rusza konkurs pod nazwą „ELEKTROKONKURS” –  GRA MIEJSKA. W całe przedsięwzięcie zostaną włączone dzieci i młodzież z klas VI i gimnazjalnych z krakowskich placówek oświatowych. Uczniowie, pod opieką nauczycieli, będą poszukiwać plansz z zadaniami, rozlokowanych w różnych punktach Starego Miasta.

czytaj dalej


Przeczytajmy to jeszcze raz …. MPO na żywo

26 września 2014

24 września od wczesnych godzin porannych można było śledzić „na żywo” na lokalnym portalu internetowym Gazety Wyborczej  relację dziennikarzy z codziennej pracy MPO. Relacja pozwoliła poznać nie tylko pracę ELEKTOBRYGADY czy ekip sprzątających okolice Rynku lub odbierających wielkie gabaryty, lecz także dowiedzieć się o prowadzonych akcjach takich jak: Jesienny Liść, warsztaty edukacyjne czy znakowanie pojemników.

czytaj dalej


MPO zaprasza do skorzystania z programu “Jesienny Liść”

23 września 2014

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania przeprowadzi w Krakowie powszechny program zatytułowany „Jesienny Liść”. W terminie od 6 października do 6 grudnia 2014 roku z terenów właścicieli i zarządców nieruchomości zostaną nieodpłatnie odebrane liście, pochodzące z pielęgnacji przydomowych ogródków. Mieszkańcy otrzymają specjalnie oznakowane worki, które według wstępnych szacunków trafią do co najmniej 35 tysięcy domów jednorodzinnych.

czytaj dalej


Operacja ZNAKOWANIE

22 września 2014

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania rozpoczyna w październiku 2014 roku w Krakowie operację znakowania pojemników na odpady komunalne.Znajdujące się na nieruchomościach pojemniki będą znakowane foliową etykietą z kodem kreskowym, z napisem „MPO”.Pojemniki zostaną opatrzone nalepkami w dniach odbiorów odpadów, po zakończeniu pracy brygady wywozowej.

czytaj dalej


Posprzątany najbliższy świat

21 września 2014

15, 6 ton odpadów zostało zebranych w Krakowie, w wyniku akcji „Sprzątania Świata 2014”. W trzydniowym oczyszczaniu miasta wzięło udział ponad 19 tysięcy ochotników, w tym 82 szkoły, 35 przedszkoli, domy kultury, osiedlowe kluby, wolontariusze z wielu instytucji prawnych i publicznych.

czytaj dalej


Dzień na żywo z MPO

19 września 2014

24 września portal internetowy www.krakow.gazeta.pl zarejestruje „dzień z życia” miejskiej spółki komunalnej, zajmującej się gospodarką odpadami i utrzymaniem czystości w Krakowie. Jak w praktyce wygląda dzień pracy osób, zajmujących się czystością i sprawami śmieciowymi?

czytaj dalej


Znowu sprzątamy świat i Kraków

1 września 2014

Kraków po raz kolejny przyłącza się do ogólnoświatowej akcji Sprzątania Świata. Od 19-21 września 2014 roku wszyscy chętni mieszkańcy mogą włączyć się do akcji sprzątania najbliższego otoczenia. Materiały promocyjne oraz  pomocnicze, tj. rękawice i worki foliowe będzie można odebrać w siedzibach Rad Dzielnic oraz siedzibie MPO przy ulicy Nowohuckiej 1.

czytaj dalej


Bezpłatne warsztaty „Od segregacji nie ma wakacji”

28 sierpnia 2014

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie po wakacyjnej przerwie zaprasza uczniów oraz nauczycieli klas IV i V krakowskich szkół podstawowych do siedziby MPO na bezpłatne zajęcia o segregacji odpadów. Warsztaty połączone są ze zwiedzaniem Lamusowni. Program edukacyjny „Od segregacji nie ma wakacji”, w którym szczególny nacisk położono na zasady gospodarowania odpadami w Krakowie, realizowany jest na podstawie autorskiego programu dr Ingi Bator i stanowi podstawę programową nauki przyrody dla klas IV-V.

czytaj dalej


Dla polskich dzieci z Ukrainy

20 sierpnia 2014

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania wsparło projekt „Polska – kraj naszych przodków”, adresowany do dzieci z polskich rodzin, zamieszkałych na Ukrainie. W ramach partnerstwa Spółka ufundowała 20 osobowej grupiedzieci plecaki z wyprawką szkolną, z piórnikami, zeszytami, pisakami, kredkami, blokami rysunkowymi itp.. Dodatkowo dzieci otrzymały także odblaskowe opaski.

czytaj dalej


Po ulewach zamulenia na drogach

11 lipca 2014

W związku z intensywnymi opadami deszczu interwencyjnie oczyszczane są drogi i chodniki na terenie Krakowa. Ekipy sprzątające usuwają zamulenia z odcinków dróg w całym mieście. Prace sąprowadzone etapami. W pierwszej kolejności usuwane jest nagromadzone błoto, następnie jezdnie są zamiatane i oczyszczane. Przy sprzątaniu wykorzystywany jest odpowiedni sprzęt – zamiatarki i polewaczki, ale również dodatkowo ładowarki.

czytaj dalej


Muzealny weekend ze spółką

7 lipca 2014

W dniach 5/6 lipca 2014 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania wzięło udział w imprezie „Weekend ze spółką” towarzyszącej wystawie „Kraków miasto ambitne. Inwestycje miejskie 2003-2014” w Muzeum Inżynierii Miejskiej.

W pierwszym dniu spotkania ze spółką prowadzone były warsztaty ekologiczne, zatytułowane „Tajemnica recyklingowej krainy”, propozycja skierowana dla najmłodszych odbiorców.

czytaj dalej


Segregacja? Przedszkolaki wiedzą, co to za akcja!

13 czerwca 2014

12 czerwca w parku im. Wojciecha Bednarskiego odbył się „Podgórski Dzień Przedszkolaka”, którego gościem było Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie.  W czasie imprezy, która odbywała się pod hasłem: “Grunt to dobre wychowanie”, dzieci z podgórskich przedszkoli mogły dowiedzieć się na czym polega segregacja odpadów w Krakowie.

czytaj dalej


MPO na wystawie „Kraków miasto ambitne. Inwestycje miejskie 2003-2014”

W Muzeum Inżynierii Miejskiej można obejrzeć nową wystawę, zatytułowaną „Kraków miasto ambitne 2003-2014”, prezentującą największe inwestycje ostatnich lat, w dziedzinie ekologii, komunikacji miejskiej, infrastruktury, sportu oraz kultury.Prezentacja inwestycji, realizowanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania znajduje się w pierwszym segmencie, dotyczącym ekologicznej strony Krakowa.

czytaj dalej


Elektrobrygada zabiera elektrośmieci

11 czerwca 2014

Każdy mieszkaniec Krakowa może pozbyć się elektroodpadów ze swojego domu. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu specjalnej infolinii MPO 801 084 084 i zgłosić potrzebę odbioru zużytych sprzętów RTV i AGD. Po zgłoszeniu zostanie umówiony termin przekazania i bezpłatnego odbioru. Podczas pierwszych dni trwania akcji “Elektrobrygada na telefon” odebrała zużyty sprzęt ze 100 mieszkań w Krakowie. Najczęściej przekazywane są telewizory, lodówki i pralki oraz drobny sprzęt elektryczny i elektroniczny.

czytaj dalej


Utrzymanie czystości ekranów akustycznych, murów i innych obiektów

6 czerwca 2014

W Krakowie realizowane są prace, związane z oczyszczaniem, myciem i usuwaniem graffiti z miejskich murów, ekranów akustycznych, przejść podziemnych, tablic pamiątkowych i pomników. Od stycznia do maja 2014 roku zostało oczyszczonych 130 takich miejsc, o łącznej powierzchni 4 300 m2. Na usuwanie brzydkich, wulgarnych, obraźliwych napisów i malowideł wydanych zostało ponad 200 tysięcy złotych.

czytaj dalej


MPO KRAKÓW NA FESTIWALU RECYKLINGU. Elektrobrygada, niespodzianki i kompost

4 czerwca 2014

Już po raz 12-ty w najbliższy piątek ( 6 czerwca 2014 roku) rozpocznie się dwudniowy Festiwal Recyklingu, poświęcony promocji selektywnej zbiórki odpadów. Na krakowskich Błoniach swoje stoisko zaprezentuje tradycyjnie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Podczas plenerowej imprezy Spółka przedstawi nową akcję, pod nazwą „Elektrobrygada na telefon”, której to zadaniem jest ułatwienie mieszkańcom Krakowa wyzbywania się zużytych sprzętów RTV i AGD.

czytaj dalej


Otwarcie nowej sortowni odpadów komunalnych

23 maja 2014

22 maja 2014 została uruchomiona nowa, w pełni zmechanizowana i zautomatyzowana sortownia odpadów komunalnych niesegregowanych ( zmieszanych). Instalacja zrealizowana została w ramach Projektu „Wdrożenie systemu segregacji odpadów z zastosowaniem separatorów” – rozbudowa sortowni odpadów komunalnych Barycz”. Obiekt stanowi część mechaniczną regionalnej instalacji przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych.

czytaj dalej


Elektrobrygada na telefon

21 maja 2014

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie rozpoczyna nową akcję „Elektrobrygada na telefon”, która ma ułatwić mieszkańcom Krakowa pozbywanie się zużytych sprzętów RTV i AGD. Pracownicy MPO przyjadą po niepotrzebny sprzęt, po otrzymaniu telefonicznego zgłoszenia na infolinię 801084084. Elektroodpady zostaną odebrane nieodpłatnie, w dogodnym dla mieszkańców terminie.

czytaj dalej


MPO na Dniach Ziemi

17 kwietnia 2014

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania angażuje się w obchody Dni Ziemi 2014 w Krakowie. W dniach od 22 – 24 kwietnia Spółka współorganizuje akcję wiosennego sprzątania z udziałem dzieci z krakowskich szkół i przedszkoli. Worki i rękawice zostały dostarczone do siedzib Rad Dzielnic, a odpady zostaną odebrane przez pracowników Spółki z wyznaczonych w poszczególnych rejonach miejsc. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem placówek oświatowych. Chętni do sprzątania najbliższego otoczenia mogą skontaktować się z MPO.

czytaj dalej


Utracony Kraków. Pomyśl zanim wyrzucisz!

10 kwietnia 2014

20 autobusów miejskich, kursujących na trasach w całym Krakowie zostało oklejonych planszami o tematyce odpadowej. Prezentowane zdjęcia pokazują jak mogłoby wyglądać nasze miasto, gdyby mieszkańcy nie starali się segregować odpadów i nie dbali o wspólne otoczenie. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, jako zarządca systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Krakowie, rozpoczyna nową kampanię edukacyjną, zatytułowaną POMYŚL ZANIM WYRZUCISZ.

czytaj dalej


Wszyscy sprzątamy na wiosnę

3 kwietnia 2014

Trwa wiosenne sprzątanie Krakowa, prowadzone w poszczególnych rejonach oczyszczania przez firmy, działające na zlecenie miasta. Prace prowadzone są na ulicach, chodnikach, placach i terenach zielonych pasów drogowych. Sprzątanie wykonywane jest w sposób mechaniczny, tj. przez zamiatarki, zamiatarki elewatorowe, polewaczki, małogabarytowy sprzęt zamiatający chodniki i place.

czytaj dalej


Pozimowe sprzątanie dróg, chodników i placów w Krakowie

14 marca 2014

Już blisko 40 procent dróg i chodników zostało oczyszczonych w Krakowie, w ramach pozimowego sprzątania, które trwa od początku marca 2014. Po okresie zimowym na ulicach i chodnikach nagromadziła się duża ilość różnego rodzaju zanieczyszczeń m.in. piasku, błota, zeschłych liści itp.

czytaj dalej


Podopieczni CIS sprzątają Kraków

13 lutego 2014

W ramach programu aktywizacji społecznej, prowadzonej przez Centrum Integracji Społecznej, 10 osób rozpoczęło praktyki zawodowe w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania w Krakowie. Uczestnicy projektu codziennie sprzątają wyznaczone miejsca na mapie miasta, zgodnie z poleceniem dyspozytorów MPO. Skierowane do pracy osoby są włączone do doświadczonych brygad sprzątających Kraków.

czytaj dalej


Jerzyki będą miały budki

12 lutego 2014

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania wraz z Stowarzyszeniem Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka pomaga odbudować populację małych miejskich ptaków, których brak schronienia zmusił do migracji. W stolarni Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania powstało 20 budek dla jerzyków.

czytaj dalej


Kraków biały i przejezdny

29 stycznia 2014

W Krakowie na ulicach pracuje 100 jednostek sprzętowych, przeznaczonych do zimowego utrzymania, w tym 23 solarki. Główne ciągi komunikacyjne są czarne i przejezdne, drogi osiedlowe i gminne oraz chodniki są w trakcie odpłużania i posypywania, zgodnie z przyjętymi standardami utrzymania. Na drogach osiedlowych cały czas prowadzona jest akcja odśnieżania, pracują tam ciągniki z rozrzutnikami.

czytaj dalej


W Krakowie nadal śnieg

27 stycznia 2014

W utrzymaniu zimowym krakowskich dróg i chodników 27 stycznia bierze udział ponad 26 procent sprzętu, w tym 7 solarek. Sprzęt jest wykorzystywany głównie na drogach osiedlowych i gminnych, o mniejszym znaczeniu dla komunikacji, gdzie problemem było zalegające błoto pośniegowe. Strategiczne ciągi komunikacyjne są czarne, mokre i przejezdne. Opady śniegu prognozowane są w Krakowie wieczorem, w nocy, a także we wtorek 28 stycznia. Temperatura powietrza może utrzymywać się w granicach minus 9 stopni Celsjusza.

czytaj dalej


W Krakowie biało i śnieg

26 stycznia 2014

Wieczorem i w nocy 25 stycznia w Krakowie wystąpiły intensywne opady śniegu. Nocą na ulicach pracowało ponad 50 procent sprzętu do zimowego utrzymania. We wczesnych godzinach rannych w niedzielę 26 stycznia, ilość sprzętu została zwiększona. Od godziny 6 rano do akcji włączane były systematycznie kolejne pojazdy. W sumie do zwalczania skutków zimy zaangażowano 189 jednostek, w tym 66 solarek – całość sprzętu przygotowanego do odśnieżania i zabezpieczania dróg w akcji zimowej.

czytaj dalej


Zimowe utrzymanie krakowskich dróg

22 stycznia 2014

Po nocnym ataku zimy w Krakowie i prowadzonej akcji likwidacji skutków zimy, główne ciągi komunikacyjne, drogi krajowe, wojewódzkie i powiatowe są czarne i przejezdne. Drogi gminne o niższym standardzie utrzymania, drogi osiedlowe i chodniki są białe, odpłużone i posypane. Podejmowane są działania interwencyjne, na podstawie zgłaszanych sygnałów o śliskości dróg i chodników.

czytaj dalej


W Krakowie śnieg. Miasto jest przejezdne

Na ulicach, drogach i chodnikach w Krakowie pracuje nieprzerwanie 112 jednostek sprzętowych, w tym 42 solarki. Główne ciągi komunikacyjne są czarne i przejezdne. Na bocznych ulicach może być błoto pośniegowe. Dyspozytorzy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania apelują do kierowców o dostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków pogodowych i zachowanie szczególnej ostrożności przy wjeździe na mosty, wiadukty i estakady.

czytaj dalej


Uwaga: miejscami ślisko i możliwa gołoledź

21 stycznia 2014

W związku z występującymi warunkami pogodowymi w Krakowie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, koordynujące akcję zimowego utrzymania dróg, apeluje o ostrożną jazdę oraz zachowanie ostrożności na chodnikach.

czytaj dalej


Akcja zbierania deklaracji dobiegła końca

16 stycznia 2014

Dziś upływa termin składania nowych deklaracji, które umożliwią właścicielom nieruchomości w Krakowie skorzystanie z nowych, niższych stawek za gospodarowanie odpadami. Z danych na dzień 13 stycznia 2014 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, zarządca nowego systemu w Krakowie zebrał ponad 40 tysięcy nowych deklaracji. Formularze napływają cały czas pocztą, składane są w siedzibie zarządcy lub też drogą elektroniczną. Ostateczna liczba złożonych druków będzie weryfikowana i zliczona w ciągu najbliższych dni.

czytaj dalej


Deszcz i zerowa temperatura mogą oznaczać śliskości

14 stycznia 2014

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, koordynujące akcję zimowego utrzymania dróg w Krakowie apeluje do kierowców o ostrożną jazdę i dostosowanie się do panujących warunków pogodowych. W dniu dzisiejszym mogą wystąpić obfite opady deszczu.

czytaj dalej


W Krakowie możesz oddać świąteczną choinkę

9 stycznia 2014

15 stycznia 2014 roku w Krakowie rozpocznie się akcja odbioru naturalnych choinek, które przestają być świąteczną ozdobą w domach czy instytucjach.We wszystkich dzielnicach miasta zostały wyznaczone specjalne punkty odbioru. Od poniedziałku do piątku, w godzinach od 11:00-18:00 mieszkańcy będę mogli wrzucić choinki do podstawionych kontenerów.

czytaj dalej


Odbierajcie deklaracje

10 grudnia 2013

W Krakowie trwa akcja doręczania nowych deklaracji, związanych z odbiorem i gospodarowaniem odpadami. Kompletnie wypełnione druki otrzymują właściciele domów jednorodzinnych, wystarczy je podpisać i przesłać do MPO w dołączonej kopercie. Zarządcy nieruchomości otrzymują wzory nowych deklaracji do wypełnienia i odesłania w dołączonej kopercie. Formularze przekazują Krakowianom urzędnicy.

czytaj dalej


Dyżur i praca sprzętu w akcji zimowej w Krakowie

6 grudnia 2013

W związku z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem w nocy z 5/6 grudnia 2013 roku,spadkiem temperatury powietrza i gruntu oraz silnym wiatrem,pozostający w gotowości sprzęt zimowy został uruchomiony. O 3 nad ranem na krakowskich ulicach pracowało 8 solarek, a kolejne jednostki sprzętowe włączały się systematycznie do akcji zimowej ( w tym kilkanaście solarek, ciągniki do posypywania chodników, zespoły ręczne do obiektów inżynierskich, przejść podziemnych, schodów itd.).

czytaj dalej


Niższe opłaty w Krakowie od 1 stycznia 2014 roku. Wcześniej nowe deklaracje.

2 grudnia 2013

Od 1 stycznia 2014 roku zaczną obowiązywać nowe deklaracje oraz niższe stawki, za odbiór i gospodarowanie odpadami komunalnymi, co zostało przyjęte uchwałami Rady Miasta Krakowa. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, jako zarządca nowego systemu w Krakowie, apeluje o niezwłoczne składanie nowych formularzy, które zostaną dostarczone bezpośrednio do właścicieli/zarządców nieruchomości. Pierwsze deklaracje trafią do Krakowian już 3 grudnia 2013 roku.

czytaj dalej


Maluchy zagrały w segregację

20 listopada 2013

19 listopada w siedzibie MPO Kraków przy ulicy Nowohuckiej 1 obyła się premiera komputerowej gry edukacyjnej dla dzieci. Grę przetestowały przedszkolaki z filii Samorządowego Przedszkola nr 110 w Krakowie, a prezentowali ją dzieciom jej twórcy – przedstawiciele portalu internetowego buliba.pl i Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Przed premierą gry komputerowej przedszkolaki zwiedziły Lamusownię, czyli punkt do którego Krakowianie mogą oddawać nietypowe odpady.

czytaj dalej


MPO Kraków Liderem Sortowania

18 października 2013

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie zostało nagrodzone w konkursie o Puchar Recyklingu. Krakowski Zarządca Systemu został doceniony jako „Lider Sortowania”, w kategorii powyżej 100 tys. mieszkańców oraz otrzymał także „Szklaną Statuetkę”, w kategorii powyżej 100 tys. mieszkańców za sortowanie szkła.

Nagrody Pucharu Recyklingu zostały rozdane podczas poznańskich targów POLEKO po raz czternasty. Konkurs organizowany jest przez redakcję „Przeglądu Komunalnego” oraz firmę Abrys. To jedyne w Polsce przedsięwzięcie, które w sposób kompleksowy ocenia selektywną zbiórkę odpadów i działania edukacyjne.

czytaj dalej


Rozlana parafina usunięta z ulic Krakowa

11 października 2013

Akcja oczyszczania pasów drogowych z rozlanej parafiny zakończyła się w Krakowie wcześnie rano 11 października 2013 roku. Plamy parafiny o długości od 20 do 200 metrów usuwane były między innymi w ciągu ulic: Pasternik, Opolska, Bora Komorowskiego, Okulickiego, Ujastek, Ujastek Mogilski. Prace  trwały od godzin przedpołudniowych 10 października 2013 roku.

czytaj dalej


MPO Kraków partnerem V Nowohuckiego Biathlonu Rowerowego

20 września 2013

21 września odbędzie się jubileuszowy V Nowohucki Biathlon Rowerowy organizowany przez Stowarzyszenie „Moja Nowa Huta”, F.H „Elmar” oraz Zarząd Fabryczny Ligii Obrony Kraju. Jej partnerem zostało Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie. V Nowohucki Biathlon Rowerowy odbędzie się na terenie Nowej Huty i strzelnicy LOK przy ul. Dymarek w Pleszowie. Start imprezy przewidziany jest na 10:00, uczestnicy ruszą spod Stadionu “Hutnika” przy ul. Ptaszyckiego.

czytaj dalej


Posprzątamy świat

11 września 2013

Kraków kolejny raz włączy się w ogólnoświatową akcję Sprzątania Świata. W dniach 20-22 września dzieci i młodzież z placówek oświatowych, przedstawiciele instytucji i firm oraz  mieszkańcy Krakowa, mogą posprzątać swoje najbliższe otoczenie. Tegoroczne Sprzątanie Świata prowadzone będzie pod hasłem „ Odkrywamy czystą Polskę”.

czytaj dalej


MPO partnerem Banku Żywności w Krakowie

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania włącza się do akcji Banku Żywności w Krakowie, zatytułowanego „Jak nie marnować żywności i chronić środowisko naturalne?”. Na dwóch specjalistycznych samochodach, służących do odbioru segregowanych odpadów od Krakowian zostały wyeksponowane informacje, zachęcające do niemarnowania żywności.

czytaj dalej


Oświadczenie MPO w sprawie systemu gospodarki odpadami w Krakowie

30 sierpnia 2013

Znowelizowana Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nałożyła obowiązki na wszystkich wytwórców odpadów, właścicieli i zarządców nieruchomości, osoby fizyczne i instytucje, w tym przedsiębiorców. Obowiązkiem gminy jest zorganizowanie całości odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych i prowadzenie systemu. Wszyscy uczestnicy systemu krakowskiego mają zapewniony odbiór odpadów z nieruchomości, które podlegają przetworzeniu w nowoczesnych instalacjach.

czytaj dalej


Stanowisko MPO Kraków w związku z artykułem „Prezes MPO straszy śmieciową podwyżką”

Stanowisko MPO Kraków w związku z artykułem „Prezes MPO straszy śmieciową podwyżką”, jaki ukazał się w wydaniu Gazety Krakowskiej w dniu 29 sierpnia 2013 roku.

Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania jest zwolennikiem obniżki stawek za odbiór odpadów komunalnych, jak tylko w systemie pojawią się  realne nadwyżki, co zostało wyraźnie podkreślone w rozmowie z autorką artykułu – Panią Martą Paluch.

czytaj dalej


Plakaty z podziałem Krakowa na sektory

1 sierpnia 2013

Na 300 słupach ogłoszeniowych zostały rozmieszczone plakaty, z graficznym podziałem Krakowa na sektory odbioru odpadów komunalnych. Mieszkańcy Krakowa będą mogli zidentyfikować do którego sektora należą, gdzie mogą się zwrócić z problemami dotyczącymi odbioru odpadów oraz zapoznać się z numerami telefonów do poszczególnych firm odbierających odpady.

czytaj dalej


Kontrole systemu gospodarki odpadami

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, jako zarządca systemu gospodarki odpadami, rozpoczyna kontrole realizacji harmonogramów odbioru odpadów, terminowości odbiorów, zaopatrzenia nieruchomości w pojemniki, kontrole złożonych deklaracji, a także stanu czystości i porządku przy altanach śmietnikowych.

czytaj dalej


Modyfikacja obsługi w sektorze 3

26 lipca 2013

Zgodnie z decyzją lidera konsorcjum firm, które wygrało przetarg na odbiór odpadów od mieszkańców Krakowa, za zgodą MPO, jako zarządzającego systemem gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Miejskiej Kraków, obsługę części sektora 3, dotychczas obsługiwanego przez firmę A.S.A przejmie czasowo MPGO. Usługi będą świadczone zgodnie z aktualnym harmonogramem. Firma A.S.A przekazuje operatorowi MPGO teren, zlokalizowany w następującym rejonie:

czytaj dalej


Komunikat: Spóźnione deklaracje odpadowe tylko do 31 lipca!

25 lipca 2013

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, jako Zarządca Systemu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi Gminy Miejskiej Kraków przypomina właścicielom/zarządcom nieruchomości, że termin składania pierwszych deklaracji o wysokości należnej od nich Gminie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi upłynął w dniu 30 kwietnia 2013 roku.

czytaj dalej


Odrzucone zarzuty

12 lipca 2013

Zapadła decyzja Krajowej Izby Odwoławczej w Warszawie, dotycząca  rozstrzygnięcia przetargowego w sprawie odbioru i transportu odpadów komunalnych z terenu Krakowa. W całości odrzucone zostały formułowane w odwołaniach zarzuty. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Spółka z o. o, jako zarządca nowego systemu może przystąpić do podpisania umów ze zwycięskim konsorcjum firm PUL VAN GANSEWINKEL, ASA Eko-Polska, MPGO Kraków i SITA Małopolska w sektorze IV oraz V. Umowy zostaną podpisane niezwłocznie, po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia decyzji.

czytaj dalej


Wdrażanie nowego systemu gospodarki odpadami

9 lipca 2013

W dniu 9 lipca 2013 roku w siedzibie MPO, zarządzającego nowym systemem gospodarki odpadami odbyło się spotkanie z udziałem zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa – Tadeusza Trzmiela oraz firm, odbierających odpady z terenu gminy tj. konsorcjum, w  skład którego wchodzą firmy van GANSEWINKEL, ASA, MPGO oraz SITA.

czytaj dalej


Pojemniki do gromadzenia odpadów

5 lipca 2013

Trwa akcja dostawiania pojemników do gromadzenia odpadów na nieruchomościach w Krakowie, których właściciele/zarządcy zadeklarowali najem. Codziennie rozwożonych jest przez zarządzającego systemem gospodarki odpadami, tj. MPO, kilkaset pojemników, które trafiają tak do indywidualnych właścicieli nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej, jak i do zarządców nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej.

czytaj dalej


Odbiór odpadów wielkogabarytowych

Odpady będą odbierane od właścicieli zabudowy jednorodzinnej w ramach ustalonego harmonogramu odbioru. W zabudowie jednorodzinnej odbiór odpadów wielkogabarytowych jest następujący:

czytaj dalej


Kontrole wiat śmietnikowych

Trwa akcja  kontroli i bieżącego odbioru wszelkich odpadów, gromadzonych przez mieszkańców przy wiatach śmietnikowych.  W ciągu trzech dni zostało skontrolowanych ponad trzysta altan śmietnikowych na terenie całego miasta.

czytaj dalej


KOMUNIKAT: Zapewniony odbiór odpadów w Krakowie

29 czerwca 2013

Od dnia 1 lipca 2013 roku usługi odbioru odpadów komunalnych od mieszkańców Krakowa świadczone będą w ramach sektorów I,II,III przez wyłonionego w przetargu wykonawcę. W sektorach IV i V, do czasu zakończenia postępowania odwoławczego  przed Krajową Izbą Odwoławczą w Warszawie, mieszkańcy mają zapewniony odbiór odpadów na podstawie umowy, zawartej przez zarządzającego systemem z konsorcjum, które złożyło najkorzystniejszą ofertę cenową.

czytaj dalej


Przetarg na odbiór odpadów w Krakowie

25 czerwca 2013

Od rozstrzygnięcia postępowania przetargowego, w sprawie odbioru odpadów na terenie Gminy Miejskiej Kraków zostały złożone odwołania, dotyczące sektora IV (obejmującego dzielnice XI, XII, XIII) i V ( obejmującego dzielnice XV, XVI, XVII, XVIII). Natomiast wyniki postępowania przetargowego w przypadku pozostałych trzech sektorów nie zostały zakwestionowane.

czytaj dalej


MPO na Festiwalu Recyklingu

7 czerwca 2013

Stoisko informacyjne z broszurami o metodach segregowania odpadów, przewodnikiem po odpadach, plakatami dla zarządców nieruchomości i dyżurami konsultantów – tak zaprezentuje się podczas plenerowej imprezy MPO Kraków.

czytaj dalej


Tak segreguj w Krakowie

3 czerwca 2013

Broszury informacyjne, dotyczące sposobu segregowania odpadów, przewodnik po odpadach, plakaty dla zarządców nieruchomości, billboardy oraz kampania internetowa – to elementy uruchomionejakcji edukacyjnej, skierowanej do Krakowian.

czytaj dalej


Oczyszczanie Miasta i edukacja w zakresie segregacji

23 maja 2013

Podsumowanie zimowego utrzymania dróg, stan pozimowego oczyszczania Miasta oraz edukacja w zakresie segregacji odpadów, to tematy omówione podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się w siedzibie MPO Kraków.

czytaj dalej


ZAPROSZENIE Konferencja prasowa MPO Kraków 23.05.2013

22 maja 2013

Serdecznie zapraszamy na konferencję prasową poświęconą podsumowaniu akcji zimowego oczyszczania Miasta, pozimowego sprzątania Krakowa oraz edukacji w zakresie segregowania odpadów, która odbędzie się w najbliższy czwartek (23 maja) o godz. 12:00 w sali konferencyjnej Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Spółka z o.o. w Krakowie przy ulicy Nowohuckiej 1.

czytaj dalej


Uruchomienie nowego działu

10 maja 2013

Uruchomiony został dział dla mediów.

czytaj dalej